Saszetka do roweru Plumbike – jak uszyć? Tutorial + darmowy wykrój
Tak, jak Wam od dłuższego czasu obiecywałam – saszetka do roweru Plumbike nareszcie doczekała się swojej instrukcji szycia. A jak ją uszyć? Oto dokładny tutorial + darmowy wykrój do pobrania :). Wykonanie samej saszetki jest średniej trudności i trochę czasochłonne – zwłaszcza, jeśli chodzi o detale w postaci pasków na rzepy. Myślę jednak, że gra jest warta świeczki. Z pewnością taka uszyta saszetka sprawi nam większą radość, niż gotowa ze sklepu – bo przecież rzeczy własnoręcznie zrobione cieszą najbardziej 🙂 A moje pierwsze szyciowe zmagania z tą saszetką możecie zobaczyć tutaj: Saszetka do roweru Plumbike. Wersja próbna.
Saszetka do roweru Plumbike + darmowy wykrój
Potrzebne rzeczy:
- WYKRÓJ na saszetkę do roweru Plumbike
- materiał główny, 50×50 cm (najlepiej wodoodporny)
- usztywnienie, np. wigofil biały 150 g, 50×45 (możecie się w niego zaopatrzyć np. tutaj)
- Taśma suwakowa, ok 17 cm + suwadło
- Rzepy, 3 pary po 10 cm każdy
- Folia transparentna*, 16,5 x 7 cm
Moje ustawienia maszyny przez cały proces szycia wynoszą:
- naprężenie nici: 2,5
- długość ściegu: 2,5 mm
- szerokość ściegu: 3
- docisk stopki: 2
*opcjonalnie
Tutorial – jak uszyć saszetkę Plumbike?
Szycie pasków na rzepy:
Jeśli chcecie, możecie pominąć ten punkt i wrócić do niego dopiero po etapie usztywniania materiału głównego i po etapie wszywania zamka.
- Z podanego wykroju wycinamy odpowiednie elementy na materiale głównym. Dodatkowo odmierzamy na materiale i wycinamy cztery prostokąty o wymiarach 7 x 25 oraz jeden prostokąt o wymiarze 7 x 28 – będą nam one potrzebne, tworząc paski z rzepami.
2. Każdy pasek podwijamy 1 cm do środka z krótszego boku, dłuższy bok zginamy na pół. Do środka podwijamy po 1 cm z obu stron i całość przybijamy szpilkami. W taki sposób postępujemy po całej długości prostokąta. Podobne kroki czynimy w pozostałych częściach. Jedynie najdłuższy bok podwijamy z każdej strony do środka.
3. Każdy uformowany pasek zaszywamy po bokach w odległości ok 2-3 mm.
4. Bierzemy najdłuższy pasek i zaznaczamy jego środek. Z jednej strony wszywamy pierwszą część rzepu w odległości ok 2-3 mm od miejsca wcześniejszego przeszycia.
5, Drugą część rzepu wszywamy w drugą stronę paska od strony wewnętrznej.
6. Wszywamy pozostałe części rzepów do reszty pasków.
Usztywnianie materiału głównego i wszywanie zamka:
- Wycięte fragmenty wykroju z materiału głównego łączymy z wigofilem, zgodnie z pasującymi do siebie częściami. Całość zaszywamy na odległość ok 2-3 mm od krawędzi. Ważne, aby prawa strona materiału była po stronie zewnętrznej.
2. Na prawej stronie z części 1a, 1b oraz 5, nanosimy miejsca wszycia zamka, folii transparentnej*, pasków na rzepy oraz zaznaczenie ukośne pomocnicze na wszycie dolnego paska na rzep.
*opcjonalnie
3. Rysujemy po całości linię wszycia zamka. Następnie od narysowanej linii odmierzamy po 5 mm do góry i do dołu i robimy kolejne linie, tworząc ramkę. Od linii środkowej prowadzimy ukośne linie do rogów ramki w odległości 1 cm.
4. *Przeszywamy ściegiem prostym o długości 3 mm po zewnętrznej stronie ramki.* Uwaga! Ten zabieg nie jest konieczny – możecie przejść od razu do kolejnego punktu. mi on bardzo pomaga podczas podwijania materiału do wewnątrz, bez prasowania materiału.
5. Wycinamy wewnętrzne oznaczone części. Wywijamy je do środka i przypinamy szpilkami. Możemy tutaj posłużyć się żelazkiem, albo wcześniej wyznaczoną nicią.
6. Przygotowujemy zamek (możemy go przeszyć na jednym końcu) i nakładamy go od strony wewnętrznej, przybijając szpilkami. Staramy się to zrobić jak najdokładniej – zamek powinien układać się prosto i nie garbić się.
Jeśli jest nam ciężko dobrze przygotować zamek na jednej z końcówek tak, aby był równy względem siebie, możemy pomóc sobie agrafką. Taki mały lifehack – mi czasem bardzo pomaga 🙂
7. Używając stopki do szycia zamków, wszywamy zamek ok 2-3 mm od krawędzi.
Tak powinien wyglądać wszyty zamek.
Kieszonka z folii transparentnej:
Tak, jak wspominałam – ten etap nie jest konieczny. Jeśli nie mamy takiej folii, albo mamy inną koncepcję na wykonanie saszetki, możemy pominąć ten punkt, albo zrobić kieszonkę z materiału. Ja postanowiłam zrobić kieszonkę w jednej saszetce, a w tej ostatecznie wybrałam prostą i klasyczną formę – bez kieszonki 🙂
- Wcześniej przygotowaną folię o wymiarach 7 x 16,5 cm zaginamy po bokach na 1 cm i przeszywamy w odstępie ok 8 mm od krawędzi. Następnie zaginamy dolną część i też przeszywamy. Przy zaginaniu boków polecam posłużyć się okrągłym spinaczem biurowym zamiast szpilkami, aby nie uszkodzić folii.
Podczas przeszywania samej folii, możemy posłużyć się plastikową stopką 🙂
2. Na przygotowaną wcześniej część 1b z zaznaczonym miejscem wszycia kieszonki przykładamy folię i szyjemy ok 2-3 mm od krawędzi.
Całą kieszonkę możemy obszyć podwójnie, aby mocniej się nam trzymała nie jest to konieczne. Ja przy saszetce większość rzeczy wszywam podwójnie, aby była bardziej trwała. A tak wygląda kieszonka w mojej innej saszetce 🙂
Wszywanie pasków z rzepami
- Mocujemy paski z rzepami w odpowiednie elementy z wykroju 1a i 1b. Bardzo ważne! Paski z rzepami chropowatymi wszywamy w część 1a, rzepami do strony zewnętrznej. Natomiast paski z rzepami gładkimi szyjemy w część 1b – rzepami do strony wewnętrznej.
2. W górnej części odmierzamy 1,5 cm. Będziemy szyć tylko do miejsca zaznaczenia. Następnie przeszywamy po szwach paska z obu stron, aż do miejsca zaznaczenia.
3. Niepotrzebne końcówki ucinamy.
Tak to powinno wyglądać po uszyciu:
4. Teraz wszywamy pasek do części 5 z wykroju. W miejscu zaznaczenia przypinamy pasek w taki sposób, aby linia zaznaczenia pionowej kreski pokrywała się ze środkową linią paska. Przeszywamy po pionowej linii parę razy, pozostawiając ok. 5 mm zapasu na górze i na dole.
5. Przed zszywaniem wszystkich części możemy sprawdzić i się upewnić, czy paski są wszyte równo względem siebie.
Zaszywanie wszystkich części razem
I tutaj już jest jedna z moich ulubionych części – stopniowe sprawianie, że nasza niedorobiona saszetka nabierze docelowego kształtu 🙂
- Zaszywamy część 2 i 1a, pozostawiając 1 cm zapasu z obu stron. I tutaj kolejna ważna zasada – zawsze pozostawiamy ten zapas, kiedy będziemy szyć wszystkie części razem.
2. Teraz obrębiamy górną część, tak, jak widać na zdjęciu. Pamiętajmy o 1 cm zapasu! 🙂
3. Analogicznie postępujemy z częścią 1b.
4. Teraz wszywamy każdą pojedynczą część, zaczynając od góry, posuwając się ku dołowi. Tu pokazuję dla przykładu wszywanie części nr 3. Od strony wewnętrznej wysuwamy obszyte części, tak jak widać na zdjęciu poniżej i zaszywamy. Zaczynamy oczywiście szyć 1 cm od krawędzi.
Teraz zaszywamy boki:
Analogicznie postępujemy z pozostałymi częściami.
5. Przy wszywaniu części nr 5 zwróćmy uwagę na to, aby pasek z rzepem był skierowany ku dołowi. Ma nachodzić na zaznaczenie pomocnicze.
6. Przed wszywaniem ostatniej części zwróćmy uwagę, czy zamek jest rozpięty – będzie nam to potrzebne przy wywracaniu całości na prawą stronę. Wszywamy ostatnią część saszetki.
Możemy obszyć boki saszetki, dodać lamówkę lub zostawić takie, jakie są – w zależności od upodobań 🙂 Następnie wywracamy saszetkę na prawą stronę, starając się nie uszkodzić zamka. Dokładnie formujemy każdy róg.
I nasza saszetka jest już gotowa 🙂
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten tutorial będzie dla Was przydatny i że wszystko napisałam dość zrozumiale i prosto. Samo szycie takiej saszetki sprawia wiele radości, ale o tym przekonacie się sami 🙂 Po więcej tutoriali zapraszam tutaj. Wiem, że na razie nie ma ich wiele, bo blog cały czas się rozwija – ale zawsze coś 🙂
Życzę Wam miłego szycia! 🙂
Ania