DIY,  LIFESTYLE & MUMSTYLE,  SZYCIE,  TUTORIALE,  ZRÓB TO SAM

Gumki do włosów z kokardkami – jak uszyć? Proste DIY

Pomysł na tego typu DIY, jak wykonać piękne, dziewczęce gumki do włosów z kokardkami, cierpliwie czekał na ujrzenie światła dziennego… prawie rok! 😀 Ponieważ na drodze planowania go napotykałam przez długi czas przeróżne przeszkody uniemożliwiające udostępnienie go wcześniej – postanowiłam podzielić się nim teraz. Uszycie prostych gumek w formie kokardek jest u mnie zarówno sposobem na praktyczne DIY z myślą o najmłodszych, jak i metodą na  wykorzystanie resztek materiału po innych projektach. Ponieważ pod kątem czasu ten wpis zbiega się z tegorocznymi mikołajkami – może taki pomysł na prezent przypadnie komuś do gustu, by obdarzyć nim małe dziewczynki? Gwarantuję, że będą w nich wyglądać uroczo! 🙂

Mój pomysł na prezent dedykuję dziewczynkom, ponieważ tych mamy w rodzinie bez liku i właśnie nim szyję rozmaite dziewczęce upominki na różne okazje, co szczerze mówiąc wprost uwielbiam! Nawet, jeśli staramy się spełniać marzenia dzieci, kupując im konkretne prezenty, o których wspominają w listach do św. Mikołaja – taki własnoręcznie wykonany podarunek może być pięknym dodatkiem do zakupionej już zabawki i sprawić, że całość upominku stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa! Co dodatkowo istotne – do wykonania takiej gumeczki niekoniecznie trzeba mieć maszynę do szycia – w końcu dla chcącego nie ma nic trudnego, prawda? 🙂 No to zaczynamy! 

Gumki do włosów DIY – potrzebne rzeczy:

Do wykonania tego typu kokardek potrzebne będą:

 • niewielkie kawałki materiału (np. resztki weluru tapicerskiego)
 • jednolite gumki pasujące do koloru włosów (można takie znaleźć w np. w drogerii)
 • igła, nitka, nożyczki
 • pęseta (przyda się, by wywlec małe kawałki materiału na prawą stronę 🙂 )
 • agrafka
 • opcjonalnie: maszyna do szycia (gumki można uszyć też ręcznie:)

Czas wykonania jednej gumeczki z kokardką:

 • szyjąc ręcznie: ok. 30-40 min
 • szyjąc na maszynie: ok. 15-20 min

Kiedy tworzę tego typu gumeczki, zazwyczaj robię dwie na raz, aby były od razu do kompletu i zajmuje mi to średnio 30-40 minut. Stąd powyższy czas jest podany w formie szacunkowej – tak, aby było mniej więcej wiadomo “czy zdążymy”, jeśli próbujemy wykonać prezent DIY na przykład last minute 😀

Sposób wykonania:

Poniższą instrukcję podaję na przykładzie tworzenia jednej szt. gumki z kokardką 🙂

 1. Na początku przygotowujemy dwa prostokąty. Większy o wymiarach 7,5 x 9,5 cm, a mniejszy na wymiar 3 x 5 cm. Jeśli planujemy uszycie większej ilości tego typu gumeczek, warto zrobić sobie osobny szablon na kartce, aby nie trzeba było za każdym razem nanosić wymiary na materiały.

IMG 6415 1 1024x903 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY

 

Uwaga! Wymiary na kokardę zostały podane orientacyjnie. Docelowo mogą być one większe lub mniejsze – w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać 🙂

 

2. Oba przygotowane kawałki materiałów składamy na pół (większy prostokąt wzdłuż krótszych boków, a węższy prostokąt po dłuższej szerokości). Następnie całość mocujemy szpilkami.

IMG 6417 1 1024x709 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY

Ważne, aby przy większym kawałku zrobić na samym środku zaznaczenie, którego nie będziemy zaszywać, aby potem móc wywlec całość na prawą stronę.

3. Tak przygotowane kawałki zaszywamy w odległości ok. 1 cm od brzegu.

IMG 6421 1 1024x774 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY

4. Teraz, na większym prostokącie nacinamy rogi, aby po prawej stronie ładnie się nam one układały, a w mniejszym prostokącie przycinamy cały nadmiar.

IMG 6423 1 1024x733 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY

5a. Oba prostokąty wywlekamy na prawą stronę:

Część większą prostokąta wywlekamy, posługując się pęsetą 🙂 Najlepiej chwycić jeden z dolnych rogów w miejscu poniżej otworu, a następnie przeciągnąć uchwycony kawałek w stronę niezaszytej dziury. Kiedy się nam to uda i materiał z prawej strony będzie widoczny w dziurze, chwytamy go drugą ręką… i prawa strona gotowa!

Pęsetą można też ładnie wyrównać rogi od środka, kiedy całość jest już na prawej stronie.

5b. Mniejszy prostokąt wywlekamy za pomocą agrafki. Delikatnie spinamy ją na jednej z końcówek prostokąta, zamykamy i przeciągamy od wewnątrz na drugą stronę. Najlepiej przeciągać agrafkę od tej strony, która się nam nie otwiera – dzięki temu można uniknąć z nią niepotrzebnych nieprzyjemności 😉

IMG 6461 1 1024x859 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY

6. Gdy obie części są już na prawej stronie – czas na tworzenie kokardki! 

Nawleczoną igłę z nitką przeciągamy przez środek prostokąta – najlepiej w tym miejscu, gdzie wcześniej była niewielka dziura – w taki sposób, jak widać na zdjęciu. Jeśli dziura jest jednak za duża, warto ją przed tym etapem nieco zmniejszyć, zaszywając ją.

Następnie całość przeciągamy za pomocą nitki, formując kokardkę, owijamy nić ok. 2-3 razy dookoła i przeciągamy nić na drugą stronę w miejscu środka (dzięki temu wzmocnimy całą “konstrukcję”, a jednocześnie nić jest od razu gotowa, by dodać w tym właśnie miejscu gumkę 🙂

7. Bierzemy przygotowaną wcześniej gumkę i zaszywamy ją kilka razy.

IMG 6517 1 1024x748 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY

8. Teraz czas na ostatnią część – wszycie niewielkiego prostokąta na środek kokardki 🙂

Nanosimy go prawą stroną do prawej strony kokardy w taki sposób, aby szew z prostokąta był widoczny na samym środku. Trzymając mały prostokąt z obu stron – zaszywamy go i przycinamy nadmiar materiału.

9. Kiedy całość jest zaszyta – wzmacniamy kilkukrotnie nić, odcinamy ją i przewlekamy całość na prawą stronę. Utworzony przed chwilą szew powinien się znajdować od wewnętrznej strony, tuż przy gumce.

IMG 6596 1 1015x1024 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY

Aby wszyta przed chwilą część nam się nie przesuwała na kokardzie podczas użytkowania – polecam ją jeszcze zaszyć kilka razy tuż przy gumce.

I tym sposobem, nasza gumeczka z kokardą jest już gotowa! 🙂

Gumki z kokardką DIY – podsumowanie

Jak widać po tych nielicznych punktach instrukcji, wykonanie gumeczki z kokardką okazuje się niezwykle szybkie i proste, a efekt jest zdecydowanie “wart zachodu” – nawet jeśli wymagałoby to wyłącznie ręcznego szycia 🙂 Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o tym, że jest to jeden ze sposobów na uszycie przydatnych akcesoriów, wykorzystując w tym celu resztki materiałów! W tych gumeczkach świetnie sprawdzi się zwłaszcza welur, ale poza nim już kilkukrotnie wykorzystywałam także inne kawałki tkanin (np. batyst haftowany) i gumki też wychodziły dobrze w takim zestawieniu 🙂

Moja córeczka oraz jej kuzynki zawsze ogromnie się cieszą, kiedy dostają ode mnie tego typu gumeczki w formie upominku i co również ważne – pozostają z nimi na bardzo długo! Dla ich uśmiechów i poczucia, że otrzymały coś stworzonego własnoręcznie – myślę, że warto tworzyć tego typu akcesoria samodzielnie.

Jeśli podoba Ci się ten pomysł i chcesz się podzielić Twoją realizacją tego typu gumeczek – serdecznie do tego zachęcam! Możesz podzielić się Twoją opinią lub uszytkami tutaj lub w Social Mediach, gdzie również mnie znajdziesz:)

A tymczasem wracam do przedświątecznych przygotowań oraz dopinania ostatniego roku studiów! Jeśli czas oraz możliwości będą mi pomyślne – z chęcią podzielę się tutaj jeszcze czymś związanym z klimatem Bożego Narodzenia 🙂
Do następnego razu!

Ania 🙂

IMG 5733 1024x682 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY
IMG 5745 1024x683 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY
IMG 5735 1024x679 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY
IMG 5794 1007x1024 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY
IMG 5812 1024x747 Gumki do włosów z kokardkami  jak uszyć? Proste DIY

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *