DESERY,  PRZEPISY

Babka cytrynowa bez mąki pszennej. Przepis i zestawienie kaloryczne

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Choć w tym roku spędzimy je zupełnie inaczej, niż zazwyczaj z powodu koronawirusa – myślę, że warto poświęcić nieco czasu na ich przygotowanie. Być może w mniejszym, kameralnym gronie czy spędzone w pojedynkę – mimo wszystko, będą miały miejsce. Choćby dla poczucia większej normalności, dla komfortu psychicznego, z myślą o bliskich którzy pozostają z nami w domach i o tych, którzy są daleko, a nawet – dla samych siebie – sprawmy sobie nieco przyjemności i radości, choćby malując pisanki czy piekąc coś smacznego. W tym wpisie główną rolę odgrywa babka cytrynowa bez użycia mąki pszennej – myślę, że uwzględniając nasz stan raczej „siedzącego stylu życia” – nieco zdrowsza alternatywa dla klasycznego przepisu będzie teraz jak znalazł 😉

Jak niektórzy z Was wiedzą – lubię nieco polepszać jakość różnego rodzaju wypieków czy obiadów, aby były nieco zdrowsze. Tym razem postanowiłam zrezygnować z mąki pszennej, aby babka była bardziej lekka w smaku i mniej „siadająca na żołądku”. Myślę, że się udało. Mąż – najlepszy krytyk kulinarny w domu 😀 – ocenia przepis bardzo wysoko, co mnie bardzo cieszy i jednocześnie skłoniło do podzielenia się nim z Wami. Mam nadzieję, że smak tej babki polepszy Wam nieco humor w tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie. Zapraszam!

Babka cytrynowa bez mąki pszennej – przepis

Potrzebne składniki:

  • 1 cytryna
  • 140 g mąki tortowej orkiszowej
  • 70 g mąki ryżowej
  • 70 g mąki kukurydzianej
  • 200-210 g masła
  • 150 g cukru
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 jajka

Sposób przygotowania – wersja klasyczna na Thermomix:

  1. Cytrynę dokładnie myjemy i wyparzamy – starajmy się uważać na to, by nie wyparzyć jej za długo, bo zrobi nam się zbyt miękka i ciężko będzie ją zetrzeć na tarce.
  2. W osobnym naczyniu przesiać wszystkie mąki razem z sodą oczyszczoną.
  3. Ubić jajka z cukrem – mikserem lub Thermomixem (T: motylek/obr. 3,5/1 min.).
  4. Do ubitych jajek z cukrem dodajemy stopniowo przesiane mąki z proszkiem, cały czas mieszając (T: bez motylka/obr. 3,5 lub max. 4 – gdy ciasto robi się już zbyt gęste).
  5. W tym samym czasie w garnuszku roztapiamy delikatnie masło i czekamy, aż lekko wystygnie.
  6. Kiedy masło jest ciepłe (nie gorące!), wlewamy je delikatnie do mieszającego się ciasta (T: obr. 3,5).
  7. Cytrynę dokładnie obieramy ze skórki na tarce o małych oczkach, następnie w osobnym naczyniu wyciskamy z niej sok.
  8. Skórkę wraz z sokiem cytryny dodajemy do ciasta, cały czas je mieszając na ostatnio ustawionych obrotach (T: obr. 3,5).
  9. Nagrzewamy piekarnik do temp. 180 stopni i przygotowujemy blachę na babkę – smarujemy ją dokładnie masłem i oprószamy kaszą manną.
  10. Na blachę równomiernie wylewamy ciasto i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 45 minut.

Po upieczeniu:

  1. Kiedy minął czas pieczenia, pozostawiamy babkę parę min. w wyłączonym i uchylonym lekko piecu, następnie wyciągamy ją i czekamy, aż blacha nieco wystygnie.
  2. Kiedy blacha jest już nieco chłodniejsza i da się ją chwycić bez użycia rękawicy – nożykiem lekko nacinamy babkę w czterech przeciwległych miejscach, obracamy blachę do góry nogami i delikatnie stukając nożykiem, wyciągamy ją.
  3. Sprawdźmy, czy babka nie jest zbyt gorąca i czy nie trzeba przyciąć nadmiaru ciasta z jej spodu, aby prosto się układała na talerzu lub paterze. Jeśli wszystko jest z nią, jak należy – teraz szybko zrobimy lukier i wyłożymy go na babkę 🙂

Lukier – przepis na Thermomix / przepis klasyczny:

  • cukier 200 g / cukier puder 180 g
  • 30 g wody
  • kilka kropel cytryny

Wersja na Thermomix:

  1. Zemleć cukier ok. 10 s/obr.10.
  2. Do naczynia wlewamy wodę z dodatkiem cytryny i mieszamy ok. 30 s/obr.3,5.
  3. Lukier wykładamy na jeszcze ciepłą (nie za gorącą!) babkę.

Wersja klasyczna:

Tutaj przyda nam się na pewno drewniana kula do ucierania mas. Ponieważ na ten moment takiej już nie posiadam, tutaj podaję Wam zdjęcie poglądowe, o co mi chodzi. Pamiętam jak w dzieciństwie (nie znając jeszcze Thermomix’a 😉 ), często ubijałam mamie taki lukier ręcznie do pączków. Przepis jest oczywiście dość prosty:

Wszystkie składniki ubijamy drewnianą kulą na jednolitą masę – w zależności od tego, jaką chcemy uzyskać konsystencję, można użyć więcej cukru lub wody.

Babka cytrynowa – zestawienie kaloryczne

Ponieważ byłam ostatnimi czasy nieco obciążona różnymi innymi obowiązkami, tabelę kaloryczną po raz kolejny zrobił dla mnie niezastąpiony i zawsze pomocny mąż 🙂 Poniżej macie przedstawione składniki odżywcze dla tej babki cytrynowej:

Babka cytrynowa tabela wartosci page 0001 1024x405 Babka cytrynowa bez mąki pszennej. Przepis i zestawienie kaloryczne

Podsumowanie

Liczę, że ten przepis na babkę bez użycia mąki pszennej podejdzie Wam do gustu, a sam wypiek będzie smakował równie dobrze, jak nam 🙂 Mam także ogromną nadzieję, że pomimo tegorocznych trudów związanych z czasem pandemii i szeroko znanej wszystkim zasadzie #zostańwdomu, uda nam się spędzić te Święta przede wszystkim w spokoju i dobrym zdrowiu. Tego Wam z całego serca życzę! <3

Trzymajcie się dzielnie i życzę Wam smacznego 🙂

Ania

IMG 6426 1024x711 Babka cytrynowa bez mąki pszennej. Przepis i zestawienie kaloryczne
IMG 6454 1024x694 Babka cytrynowa bez mąki pszennej. Przepis i zestawienie kaloryczne

2 komentarze

  • Magda

    Hej! Nie miałam ochoty spędzać tych Świąt-czas pandemii mnie strasznie zdolowal.. jednak jakoś przemoglan się w sobie i uznalam, że głupio tak nic nie robić. Chociaż babka mogłaby być na stole.. Na szczęście przyszłaś mi na pomoc z tym przepisem i jeszcze tego samego dnia pichcilam w kuchni 😃 Jak tylko ją zobaczyłam w Twoim ogłoszeniu na IG to musiałam wypróbować ten przepis.. Jest rzeczywiście mega szybki, a babka przepyszna! Nie tylko super szyjesz, ale tez świetnie pieczesz 😊 dobrze, że dajesz też tabelke z kaloriami- dzięki temu wiem, na ile mogę sobie jeszcze pozwolić.. 🤭

    • Biała Nić

      Witaj 🙂 Dobrze, że jednak zawalczyłaś o lepsze samopoczucie i zrobiłaś sobie przyjemność pieczeniem świątecznej babki! Cieszy mnie, że Ci wyszła i smakowała! Dziękuję Ci za dobre słowa – staram się, jak mogę i robię, to co kocham 🙂 <3 Tabele kaloryczne raczej już u mnie zostaną - zawsze mi brakowało w innych przepisach tego rodzaju "wglądu" w wartości odżywcze. Dobrze wiedzieć, że służą one też Tobie 🙂 Pozdrawiam serdecznie! Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *