jak uszyć komin napy tutorial
SZYCIE,  TUTORIALE

Jak uszyć komin z zapięciem na napy – prosty tutorial

Wraz z jesienią przyszedł też czas na przywitanie się z częstszymi chłodami czy załamaniem pogody. Z tego powodu znacznie bardziej zwraca się uwagę na to, by się cieplej ubrać, a zwłaszcza – nasze dzieci. U mnie szyciowym rozwiązaniem na wierzchnie okrycie dla córeczki są nie tylko apaszki, kurtka czy czapki, ale także ciepłe, dwustronne kominy. Mój zrobiłam z wersją na zapięcie, by znacznie łatwiej się go ubierało i ściągało. Dodatkowo stanowi wtedy cieplejsze okrycie przy karczku, którego mocniej odkryte miejsce stanowi częstą drogę do przewiania i wychłodzenia organizmu. Uszycie odpowiedniego okrycia powinno rozwiązać ten problem. Jak więc uszyć taki prosty komin z zapięciem na napy – poniżej przedstawiam prosty tutorial 🙂

Jak uszyć komin – potrzebne rzeczy:

 • materiał wierzchni: u mnie jest to welur i pikowany minky

Z pytaniem, jakie wymiary do komina* – u mnie obliczenia robię następująco: odmierzam wysokość szyi dziecka i dodaję ok 5-6 cm zapasu (4 cm zejdą na zaszycie po obu stronach i wtedy komin byłby “na styk” z szyją).

Następnie luźno odmierzam obwód szyi i dodaję poza kolejnymi obowiązkowymi 6 cm na zaszycie + luz – jeszcze kolejne 6-8 cm, jeśli chcę zrobić zapięcie z dwoma możliwościami mocowania.

*nieco łatwiejszym sposobem na obliczenie wymiarów komina okazało się też u mnie zmierzenie obwodu głowy dziecka. I tyle. Cały zapas, który idzie na zapięcie powoduje, że przy szyi komin układa się idealnie. Polecam spróbować 🙂 Jedyne, co będzie potrzebne z powyższych obliczeń, to wysokość komina.

 • flizelina do wzmocnienia miejsc na zapięcia
 • napy (najlepiej ze stali nierdzewnej) i napownica z odpowiednimi końcówkami
 • nożyczki, szpilki, metr i kreda krawiecka
 • maszyna do szycia:)

Komin z zapięciem na napy – tutorial:

 1. Z otrzymanych wymiarów wycinamy dwa prostokąty. Mogą być zarówno z dwóch różnych materiałów, jak i jednego – w zależności, jaki efekt chcemy uzyskać:)
1 1024x826 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

2. Wewnętrzną stronę krótszych boków usztywniamy flizeliną w odległości 1 cm od brzegu po obu stronach każdej części.

2 1024x882 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

3. Prostokąty składamy prawymi stronami do siebie i mocujemy szpilkami. Pozostawiamy od razu oznaczenie w miejscu na dziurę. Będzie potrzebne do wywinięcia na prawą stronę.

4 1024x662 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

4. Szyjemy ściegiem prostym w odległości ok. 1 cm od brzegu. Tego typu materiały są dość delikatne, miękkie oraz lekko elastyczne. Dlatego podczas mocowania szpilkami i szycia wdajemy materiał:)

5 1024x601 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
Pamiętamy o pozostawieniu dziury do wywinięcia. Mi się zdarza o tym zapominać, dlatego przypominam:)
6 1024x565 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

5. Po uszyciu obcinamy materiał pod ukos przy rogach uważając przy tym, by nie przeciąć szwu.

7 1024x720 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
8 1024x590 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

6. Odwijamy komin na prawą stronę.

9 1024x768 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
10 1024x581 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

7. Teraz będziemy zaszywać dziurę. Na początku mocujemy ją szpilkami, a następnie wybieramy, w jaki sposób chcemy ją wykończyć. Poniżej podaję dwa sposoby.

11 1024x590 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Osobiście wolę zaszywać ręcznie, bo jest znacznie dokładniej i ogólnie lubię w taki prosty, klasyczny sposób wykańczać moje uszytki 🙂

12.1 1024x768 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
12.2 1024x614 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
12.3 1024x672 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Drugi sposób to oczywiście szycie maszynowe. Jeśli ktoś posiada ścieg kryty, można go zastosować. Ponieważ moja maszyna takiego nie posiada, można też wykończyć klasycznym ściegiem prostym.

12a 1024x615 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Efekt szycia klasycznym ściegiem będzie taki, że szew pozostanie widoczny na zewnątrz:

12b 1024x540 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Jak uszyć komin – napowanie

Teraz jedna z moich ulubionych części podczas tworzenia – guziczki, detale i różnego rodzaju wykończenia projektu 🙂 Do napowania używam ręcznej napownicy, zaś od niedawna używam też kaletniczego sprzętu – szczypiec obrotowych do dziurkowania. Dzięki niemu uzyskuję otwór odpowiedni do danej wielkości napa.

13 1024x728 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Będą nam potrzebne trzy pary napów na płaski guziczek z wklęsłym odpowiednikiem i sześć par napów z wypukłym zapięciem.

Te drugie przydadzą się do przypięcia w przypadku, gdy chcemy zrobić komin z podwójną regulacją na zapinanie. To taka sugestia – swój ostatecznie zrobiłam na pojedynczą regulację 🙂

14 1024x640 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

8. Zanim dokładnie odmierzymy miejsca, można wstępnie przyłożyć napy tam, gdzie chcemy je docelowo umocować, by zobaczyć, na jaką wysokość się mniej więcej układają.

15 1024x768 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

9. Następnie dokładnie odmierzamy zaplanowane miejsca. U mnie są to 2 cm od góry i boku z brzegu (zarówno górny, jak i dolny nap).

16 1024x768 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Środkowe miejsce na guziczek znajduje się w odległości 5 cm od oznaczenia zarówno górnego, jak i dolnego miejsca na napy.

18 990x1024 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Z drugiej strony komina wykonujemy to samo*. Bardzo ważne jest to, by wszystko nam wyszło w pełni symetrycznie. Źle wykonane dziurki mogą stanąć na przeszkodzie do późniejszego równego zapinania komina.

*możecie też zrobić oznaczenia po drugiej stronie komina dopiero w momencie, gdy napy z jednej strony będą już dodane – tak, jak to miało miejsce u mnie. Na pewno każdy znajdzie swoją metodę. Ostatecznie znacznie częściej robię w taki sposób, bo wydaje mi się nieco dokładniejszy 🙂

21 1024x768 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

10. Po dokładnym odmierzeniu miejsc, tworzymy otwory – adekwatne wielkością do rozmiaru napa. Nie mogą być za duże! W przeciwnym przypadku, napy nam po prostu wypadną podczas użytkowania.

17 768x1024 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

11. W miejscu, gdzie chcemy mieć tzw “stronę główną” (zawsze jakaś jest 🙂 ), wkładamy płaską część napa. Po drugiej stronie ma się znajdować jego druga część. Wszystko pokazuję poniżej, łącznie z potrzebnymi końcówkami do napowania.

19 1024x764 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

12. Obie części zatrzasków mocno i dokładnie spinamy ze sobą odpowiednimi końcówkami.

20200902 183018 1024x828 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

13. W podobny sposób postępujemy z napami, które mają być po drugiej stronie komina, zmieniając przy tym końcówki napownicy.

22 1024x724 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
20200903 163328 1024x754 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
Tu z góry przepraszam za słabszą jakość tego zdjęcia. Zorientowałam się dopiero podczas tworzenia wpisu i nie zrobiłam innych podczas szycia 🙂

I już – nasz komin jest gotowy!

24 1024x557 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Jeśli ktoś chce zrobić napy z możliwością regulacji – odmierzamy określoną przez siebie szerokość od aktualnie utworzonych napów i dokładamy kolejne obok, na tej samej wysokości.

Komin z zapięciem na napy. Podsumowanie

Tutorial na komin z napami powstał zarówno z myślą o chłodniejszych już dniach, jak i w wyniku maksymalnego wykorzystania ostatnich skrawków materiału, które mi pozostały po pierwszych tegorocznych uszytkach na jesień – sweterka dla siebie i kurtki dla córeczki. Kiedy powstaną kolejne jesienne uszytki, stworzę na ten temat osobny, kompleksowy wpis, kształtem podobny do tego: Zestawy mama i córka oraz szycie uniwersalne w praktyce 🙂

Tworząc ten prosty tutorial, postanowiłam także zrobić osobny wpis o napowaniu, za który się powolutku zabieram. Aktualnie kończymy w mieszkaniu remont, więc na powrót będę mieć na to więcej czasu, by móc porobić nieco więcej dokładniejszych zdjęć oraz opisów z całego procesu ich właściwego mocowania. Tak, by zawsze były równe względem siebie, dobrze trzymały i przede wszystkim – zawsze solidnie zapinały i nie odpadały 🙂 Mi ta nauka w praktyce zajęła nieco czasu i niejednego napa musiałam siłą wyciągać, by umocować nowego, ale było warto nieco dłużej przy tym podłubać. Ostatecznie znalazłam na nie swoje sposoby. Kiedy się wreszcie zdecyduję, jaką bluzeczkę uszyć dla mojej Kruszyny z jednej kwiatowej popeliny, która mi pozostała po szyciu jesiennej bluzki – na jej przykładzie pokażę w tamtym wpisie, jak też napować nie tylko napy, ale też springi. Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować ten plan na październik, a jak się nie uda – i tak się tu z czasem pojawi 🙂

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza – dzięki temu będę wiedzieć, że ta funkcja na pewno mi tutaj działa 😉 Jeśli spodobał Ci się ten tutorial i chcesz się podzielić uszytkiem, który dzięki niemu powstał – serdecznie do tego zachęcam! W Social Mediach można mnie znaleźć zarówno na Facebooku, jak i Instagramie pod hasztagiem #bialanic. Nieco rzadziej i trudniej mnie odszukać na Pintereście, ale stopniowo nad tym pracuję.

Tymczasem życzę miłego szycia i do następnego razu! Oby wszystkie napy w kominie wyszły każdemu świetnie już za pierwszym razem 🙂

Ania

P.s. Jeśli ktoś chce uszyć czapkę typu beanie widoczną na poniższych zdjęciach – zapraszam do osobnego wpisu tutaj 🙂

IMG 9177 1024x683 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
IMG 9183 1024x689 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
IMG 0057 1024x683 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial
A tak się prezentuje moja córeczka z całym uszytym zestawem 🙂
IMG 0041 1 1024x843 Jak uszyć komin z zapięciem na napy  prosty tutorial

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *