Świąteczna czapka Mikołaja – jak uszyć? Prosty tutorial.
Świąteczna czapka św. Mikołaja zawsze się przyda i warto ją u siebie mieć – ale jeśli dziwnym trafem jej w domu brak, to może ten tutorial z dokładnym opisem jak ją uszyć, będzie dla kogoś pomocny 🙂 U siebie specjalnie wykorzystałam na jej zrobienie zachowane części materiału, które znalazłam w pudle na sezon świąteczny. Może też macie takie zasoby u siebie? Polecam poszukać 🙂
W ciągu tygodnia planowałam wrzucić tę instrukcję nieco wcześniej – ale chwilowo zatrzymały mnie zatoki. Możliwe, że to przez jednodniową akcję z padającym obficie śniegiem, który cudem się u nas pojawił – lepienie bałwana poszło wtedy w ruch! 😉 Było pięknie. I choć zatoki dały mi przez parę dni w kość – nie żałuję, bo naprawdę było warto. No i myślę, że nawet dzień przed Mikołajkami na szybką, prostą instrukcję na samodzielne uszycie czapki też nie jest złe, bo a nuż się przyda 🙂 Po tym długim wstępie – zapraszam do tutorialu!
Jak uszyć świąteczną czapkę? Tutorial
Potrzebne rzeczy:
- czerwona tkanina (np. bawełna, welur itp. – w zależności, co mamy pod ręką lub z czego chcemy mieć czapkę),
- białe futerko ( u mnie: znalezione kiedyś na Allegro),
- maszyna do szycia, nożyczki/nożyk do materiału, szpilki,
- papier do zrobienia wykroju na czapkę (u mnie: klasyczny pakowy),
- nożyczki do papieru,
- cyrkiel lub coś okrągłego na szablon pompona.
- Aby zrobić wykrój na czapkę, wystarczy nam znać obwód głowy – na podstawie tego wymiaru będziemy wykonywać dalsze obliczenia. Poniżej podaję obliczenia dot. szerokości wykroju na czapkę, na podstawie własnego obwodu głowy.
Potrzebne obliczenia
obw. głowy = 54 cm
54 / 2 (czapka będzie podzielona na pół) + 2 cm ( na zaszycie z obu stron)
(54/2) + 2 = 29 cm + 1 lub 1,5 cm (jeśli szyjemy z nieelastycznej tkaniny, niezbędne będzie dodanie choć trochę luzu – by czapka w ogóle weszła na głowę 😉 ). W przypadku szycia z mocno rozciągliwych dzianin, ten luz nie będzie potrzebny.
Ostateczny wynik na szerokość wykroju czapki: 30 cm
Wysokość: wg uznania. U mnie wynosi ona 35 cm 🙂
Obliczenia do futerka na dole czapki:
Długość/wysokość: u mnie ma ona łącznie 20 cm (futerko będzie złożone na pół + 2 cm na zaszycie) = docelowa wysokość wyniesie wtedy 8 cm
Szerokość: 2x szerokość wykroju czapki (dla zobrazowania: byłyby – 2 cm ze względu na docelowe zaszycie obu części czapki, ale od razu trzeba uwzględnić + 2 cm na zaszycie końca paska z futerka, więc zostawiamy, jak jest 🙂 ). Czyli: 2 x 30 = 60 cm
Wymiary na futerko*: 20 x 60 cm
*Jeśli nie chcemy robić tak ogromnego wykroju na dolne futerko, polecam podzielić szerokość przez 2 (wtedy mamy wykrój o wartości 20 x 30 cm), a podczas krojenia tkanin, złożyć materiał na futerko na pół i umocować wykrój w miejscu złożenia.
Wykrój na pompon: U siebie posłużyłam się wieczkiem z pudełka. Jeśli ktoś chce mieć podobną wielość, jak u mnie, to średnica tego koła wynosi 15 cm.
Kiedy na podstawie szerokości i wysokości mamy już gotowe wykroje na papierze wg obliczeń – możemy przystąpić do szycia 🙂
2. Czerwony materiał składamy na pół prawymi stronami do siebie. Wykrój na czapkę przypinamy szpilkami i odrysowujemy. Następnie wycinamy i od razu mocujemy go szpilkami po bokach.
Z pozostałych wykrojów lub samych obliczeń – wycinamy po 1 szt. na pompon i dół czapki.
3. Czapkę zaszywamy po bokach ściegiem prostym, a następnie obrębiamy boki. Można też zaszyć od razu overlokiem 🙂
4. Dół czapki składamy na pół, wzdłuż szerokości, mocujemy szpilkami. Zaszywamy ściegiem prostym w odległości ok. 1 cm od brzegu.
5. Teraz składamy futerko względem szerokości, lewymi stronami do siebie i mocujemy szpilkami.
Futerko wkładamy do czapki prawymi stronami do siebie – szpilki mają być na zewnątrz.
Uwaga! Jeśli zamiast szpilek wolimy mieć pewność, że przy docelowym szyciu dobrze złapiemy futerko z obu stron – można je wstępnie przeszyć ściegiem prostym bardzo blisko brzegu 🙂
6. Teraz szpilki przenosimy na czapkę, mocując wszystko jednocześnie. W razie potrzeby użyć więcej szpilek. Miejsce zaszytego brzegu futerka powinno się stykać z miejscem jednego z boków czapki.
8. Szpilki najlepiej mocować po stronie czerwonej. A przede wszystkim właśnie z tej strony szyć. Dzięki temu mamy pewność, że przypadkiem nie zaszyjemy szpilki, która mogłaby być niewidoczna po stronie futerka. W skrajnych przypadkach mogłoby to doprowadzić do połamania igły 😉
9. Zaszywamy całość i obrębiamy. Lub – metodą „na lenia” – szyjemy znów całość overlokiem 😉 Tutaj szyłam od razu z nożykiem, by przyciąć nadmiar futerka, które dziko wychodzi z każdej strony.
Uwaga! Metoda „na lenia” nie znaczy tutaj to samo co „na szybko”! W przypadku, gdy też będziecie szyć overlokiem z nożykiem – polecam patrzeć dokładnie, czy na pewno usunęliśmy wszystkie szpilki przed dotarciem do stopki. W przciwnym przypadku połamiemy nóż. Mi się tak zdarzyło na początku przygody z overlokiem, dlatego wolę ostrzec przed takimi wybrykami 😉 Im wolniej – tym lepiej.
10. Tak wygląda uszyta czapa z prawej strony. Czas na pompon 🙂
11. Bierzemy okrąg i składamy „podwójnie na pół”. Na zdjęciu daję strzałki, by pokazać, o co mi chodzi.
12. Trzymamy złożone połówki metodą szczypcową. Będziemy to miejsce wstępnie zaszywać.
Do tego celu używam albo ściegu zygzakowego…
…albo do obszywania guzików.
12. Przeszywamy to miejsce parę razy.
13. Teraz możemy wypełnić pompon i analogicznie zgarnąć oraz przeszyć pozostałe dziury. Ponieważ mój pompon okazał się dla mnie wystarczająco dobry – nie wypełniałam go 🙂
14. Kiedy nasz pompon jest gotowy, obcinamy czubek czapki. Uwaga! Najlepiej nie za dużo i nie za mało 😉
15. Odwracamy czapkę na lewą stronę, od środka wkładamy pompon i w miejscu zaszytego szubka, wyciągamy go przez dziurę lekko na zewnątrz.
16. Zaszywamy czapkę z pomponem ok. 3 cm od brzegu. Po zaszyciu upewnijmy się, czy czapka została zaszyta z obu stron przy pomponie. .
17. Obcinamy nadmiar pompona z lewej strony i obrębiamy przeszytą wcześniej całość.
18. Jeśli zrobiliście to overlokiem, nadmiar nici przeciągamy między zaszytymi nitkami lub związujemy je ze sobą. Wywracamy na prawą stronę.
19. Nasza świąteczna czapa jest już gotowa! 🙂 Jeśli podobnie, jak u mnie cała czapka była w futerku łącznie z całą pracownią i Wami – polecam użyć rolki do ubrań. U mnie jest zawsze nieodłącznym towarzyszem podczas szycia 🙂
Tutorial – świąteczna czapka Mikołaja. Podsumowanie
Jak widać – czapka jest niezwykle szybka i intuicyjna do wykonania 🙂 Najważniejsze są tutaj właściwe obliczenia, no i oczywiście chęci do jej wykonania. Mam nadzieję, że tutorial okaże się dla Was pomocny! Całość podaję bez wykroju, ponieważ każdy z nas ma zupełnie inny obwód głowy oraz odmienne upodobania co do wysokości czapki czy wielkości pompona. Na pewno świetnie sobie poradzicie. Radość z wykonania takiej świątecznej czapki – bezcenna!
Życzę Wam udanych Mikołajek i mocy prezentów! A po więcej tutoriali (np. Świąteczny worek św. Mikołaja) zapraszam tutaj 🙂
Ania 🙂