DIY Kwiatki z materiału
Przygotowując mieszkanie do stylu marynistycznego, postanowiłam wiele rzeczy zrobić własnoręcznie. Posłużyłam się przy tym różnymi akcesoriami, które miałam w zanadrzu. Jedną z nich stały się resztki z materiału, które szkoda mi było wyrzucić. Postanowiłam zrobić z nich kwiatki. Taki mały recykling z użyciem metody DIY 😉
Sama metoda wykonania jest zaczerpnięta od mojej mamy. Kiedy byłam młodsza, razem robiłyśmy kwiatki podobnego typu, tyle że z bibuły. Były znacznie mniejsze, niż te, a rogi bibuły zawijałyśmy w rulony, żeby różyczka pięknie się prezentowała na brzegach. Dodatkowo nie używałyśmy gorącego kleju, a za łodygę służyły nam druciki 🙂
Szczerze, nie mam pojęcia, kto nauczył moją mamę robić takie kwiatki. W internecie nie udało mi się na razie wypatrzyć różyczek z bibuły takiej samej maści. Jedynie znalazłam coś podobnego na stronie Muratora, choć i tak nie do końca oto mi chodzi 😉 Myślałam, że uda mi się znaleźć jakieś poglądowe zdjęcie, abyście mogli zobaczyć, o co mi chodzi. Moja mama do dzisiaj co jakiś czas robi te różyczki, tworząc śliczne bukieciki w różnych kolorach, z kołnierzykiem na zewnątrz 🙂 Muszę kiedyś zrobić zdjęcie i wam pokazać! Tymczasem kończę sentymentalne wywody i zapraszam do reszty wpisu 🙂
Kwiatki z materiału – Część 1: Kwiatostan
W tej części wybieramy sobie taki kolor i rodzaj materiału, jaki chcemy mieć kwiatek. U mnie jest to granatowa bawełna. Możecie nawet użyć materiału we wzory. Ja z czasem na pewno spróbuję 🙂
Potrzebne rzeczy:
- materiał – skrócony do wymiarów ok. 6 cm x 35 cm, ilość sztuk uzależniona od tego, jak dużo chcemy mieć kwiatków. U mnie było to 5 szt.
- nożyczki
- igła i nić
- Przycinamy materiał na szerokość ok. 5-6 cm, a następnie składamy go na ok 1 cm przy długości. Szykujemy środek kwiatka, mocno zawijając materiał w rulon.
2. Na podstawie utworzonego środka postępujemy dalej podobnie, formując rękoma delikatne fałdy, aż do samego końca. W miarę skracania się materiału, możemy bardziej go składać do wewnątrz, aby możliwie najlepiej schować do środka postrzępione brzegi.
3. Kiedy materiał nam się skończy, bierzemy igłę z przewleczoną nitką z supełkiem na końcu. Przebijamy kwiatka na wylot w miejscu kończenia się materiału.
4. Następnie szczelnie owijamy nitkę wokół różyczki, aby zachować odpowiedni kształt kwiatostanu. Ja owijam dwa albo trzy razy. Tworzymy pętelkę i ucinamy nitkę.
Nasz kwiatek – różyczka jest już gotowy! Czas przejść do zrobienia łodygi 🙂
Kwiatki z materiału – część 2: Łodyga
Rodzaj i kolor materiału też jest uzależniony od naszych upodobań. Ja wykorzystałam do tego oliwkowy nubuk – od części wewnętrznej ma siateczkę, która będzie idealnie współpracować z gorącym klejem 🙂
Potrzebne rzeczy:
- materiał o szerokości do 2 cm
- długie patyczki do szaszłyków
- nożyczki
- mocna taśma klejąca
- gorący klej
- Drewniane patyczki możemy zostawić takiej wielkości, jakiej są. Wtedy przechodzimy od razu do następnego punktu. Jeśli chcemy zrobić dłuższe łodygi, sklejamy ze sobą ostrzejsze końcówki taśmą. Można je przykleić bliżej albo dalej od siebie.
2. Na jednym końcu patyczka nakładamy klej, a następnie końcówkę wprowadzamy do środkowej wewnętrznej części kwiatka. Przy gorącym kleju zawsze chwilę czekamy, aż dana część mocno się zaklei i klej ostygnie.
3. Jeśli chcemy, aby nasza łodyga nie była przy kwiatostanie zbyt gruba, możemy teraz lekko przyciąć odstające boki u dołu kwiatostanu.
4. Na przyszykowany materiał do łodygi nakładamy warstwę kleju, tak jak widać na zdjęciu. Następnie mocno przyciskamy tuż pod częścią kwiatostanu.
5. Przyciskamy mocno materiał i nakładamy go wokół kwiatka, klejąc jeszcze raz przy zakończeniu obwodu, a następnie przechodzimy pod ukosem coraz niżej łodygi.
Ważne, aby bardzo mocno przyciskać materiał do łodygi. Wtedy klejenie będzie potrzebne tylko przy fazie początkowej i końcowej. Nadmierne używanie kleju może jedynie zniszczyć efekt.
6. Gdy skończy nam się wcześniej materiał, zakładamy nową część, zaczynając od jej naklejenia. Starajmy się to zrobić jak najdokładniej.
7. Zaklejamy na końcówce łodygi.
Tak prezentują się nasze kwiatki bez listka. W zależności od upodobań możecie tak zostawić. Poniżej przedstawiam opcję z listkiem 🙂
Kwiatki z materiału – część 3: Listek
- Na kartce papieru tworzymy wzór listka, a następnie wycinamy. Nanosimy na materiał. Na jeden kwiatek przypadają 2 wycinki listków. Ja robiąc 5 kwiatków, wycięłam 10 listków.
2. Na jedną część listka nakładamy warstwę kleju i przyczepiamy drugą część. W razie potrzeby przycinamy boki, aby z każdej strony materiał ładnie do siebie przylegał.
3. W zależności od upodobań, przyklejamy listek w wybranym przez siebie miejscu na łodydze.
Gotowe! Tak prezentuje się nasz kwiatek:
Podsumowanie
Z tego materiału, który miałam na kwiatostan, powstało mi łącznie 5 kwiatków. Ostatecznie do mojego flakonu dałam trzy, bo tak się najładniej prezentują 🙂
Chyba jeszcze dorobię ich trochę więcej, bo mam w zanadrzu piękny granatowy welur, który w dużej mierze zużyłam na poszewki. W skrawkach trochę go czeka, aż zrobię z niego lepszy pożytek, niż wyrzucanie do śmietnika 😉
Zachęcam też do zapoznania się z moimi różnymi pomysłami w kategorii szycie. W sumie też jest to pewnego rodzaju DIY, tyle że na maszynie do szycia 😉
Pozdrawiam serdecznie!
Ania 🙂