Jak uszyć etui na pędzle do makijażu – tutorial
Ten tutorial planowałam dla Was zrobić, odkąd zaczął się wrzesień 😉 Trochę zajęło mi dobranie właściwych wymiarów do tego etui, bo zależało mi na tym, aby wszystko było spójne i jak najlepiej do siebie pasowało. Ostatecznie – udało mi się je ukończyć na poziomie, z którego jestem dość zadowolona, dlatego dzielę się z Wami gotowym pomysłem. Od razu też uprzedzam, że zdjęcia do tej instrukcji robiłam w różnych porach dnia (uroki bycia mamą 😉 ), dlatego niektóre ujęcia są ciemniejsze, a inne jaśniejsze. Mam nadzieję, że ten drobny mankament nie będzie Wam przeszkadzał w samym procesie szycia 🙂 Jako przysłowiową wisienkę na torcie, wrzucam Wam bardzo przydatny tutorial na zakończenie września – czyli: jak uszyć etui na pędzle do makijażu. No to zaczynamy 🙂
Jak uszyć etui na pędzle do makijażu?
Sam dobór materiałów, jak i koncepcja uszycia kieszonek wewnątrz jest tutaj przykładowa. Możecie oczywiście wymyśleć własny sposób na zrobienie etui. Przykładowo: materiał wewnątrz możecie zrobić całkowicie wykonany z jednolitego materiału, a zewnętrzny razem z paskiem – uszyty z materiału głównego. Takie zestawienie też będzie się ładnie prezentować. Wszystko zależy tutaj od Waszej wyobraźni 🙂
Potrzebne rzeczy:
- materiał główny (np. welur, tkanina wodoodporna)
- materiał podszewkowy i pasek (np. ekoskóra, bawełna, nubuk)
- maszyna do szycia i nici (np. białe) 😉
- podstawowe przyrządy krawieckie – szpilki, nożyczki
- guzik typu nap (ja przykładowo kupiłam takie)
- napownica z metalowymi końcówkami
Potrzebne materiały:
Przygotowujemy sobie odpowiednio wycięte materiały, tak jak to widać na zdjęciu i poniższej liście:
- materiał główny (duży prostokąt we wzory): 40 x 30,5 cm
- materiał podszewkowy (złoty większy): 26 x 27 cm
- pasek (złoty mniejszy): 14 x 6 cm
- materiał na kieszonki (podłużny prostokąt we wzory): 42 x 16 cm
Kieszonki i podszewka – instrukcja szycia
1. Na początek zrobimy sobie kieszonki, bo z tym jest w sumie najwięcej zabawy i jest najbardziej czasochłonne 🙂 Bierzemy podłużny prostokątny materiał. Następnie składamy go od góry na 1 lub 2 cm, mocujemy szpilkami i zaszywamy po całości w odległości ok. 1 cm od brzegu.
3. Przygotowujemy materiał podszewkowy. Kieszeń mocujemy z obu stron do podszewki i zaszywamy w odległości ok 2-3 mm od krawędzi.
4. Sprawdzamy, jaka jest odległość od góry podszewki, aż do miejsca rozpoczynania się kieszonki. Powinno wyjść ok. 11 cm – z dokładnością jest to 10,7 cm 😉 Na tej podstawie tworzymy zaznaczenia wzdłuż miejsca wszywania późniejszych kieszonek – od jednego końca podszewki do drugiego.
5. Od boków zaszytych materiałów odmierzamy po 2 cm i przeszywamy po całości.
6. Teraz przystępujemy do formowania kieszonek. U mnie odległości między małymi kieszonkami wynoszą 2,5 cm. Długość ostatniej to 8 cm między krawędziami. Każdą kieszonkę z osobna odmierzamy, formujemy, mocujemy szpilkami i zaszywamy w sposób, jaki widać na zdjęciach.
7. Analogicznie jak w punkcie 6., postępujemy dalej, aż do zakończenia etapu szycia kieszonek na pędzle. Pamiętajmy, aby dolne szpilki pozostawić w materiale.
Jeśli chcemy zrobić podobne etui, jak na tym przykładowym zdjęciu, możemy po ostatniej kieszonce zrobić jedną większą. Wtedy należy zaszyć ostatnią małą kieszonkę aż do końca, a następnie uformować marszczenia w większej, tak jak widać na zdjęciu. Następnie zaszywamy całą dolną część podszewki, ok 2-3 mm od krawędzi.
Szycie paska do etui
- Teraz zajmiemy się szyciem paska, który posłuży nam do zapinania naszego etui. Bierzemy najmniejszy wycięty przez nas prostokąt i składamy krótsze boki na 1 cm do wewnątrz. Mocujemy szpilkami lub spinaczem biurowym – w zależności od rodzaju materiału 🙂
3. Analogicznie postępujemy z dłuższymi bokami, z tą różnicą, że odwijamy po 1 cm z obu stron materiału do środka.
4. Tak przygotowany materiał zaszywamy dookoła w odległości ok 2-3 mm od krawędzi.
Przygotowanie materiału głównego
- Teraz bierzemy materiał główny i od rogów materiału odmierzamy po 4 cm na długości i szerokości. Następnie w miejscu długości odmierzamy i zaznaczamy 2 cm.
2. Materiał składamy rogami do siebie w taki sposób, aby utworzył nam się równy szpic. Mocujemy szpilkami i przeszywamy w miejscu zaznaczenia.
3. Podobnie postępujemy z resztą rogów 🙂 Następnie ucinamy resztki powstałych trójkątów, tak jak widać na zdjęciu.
4. Teraz będziemy przyszywać pasek do materiału głównego. Materiał odwracamy prawą stroną do siebie, a następnie odmierzamy od lewej strony ok. 16 cm i od góry 15 cm. Właśnie w tym miejscu będziemy przyszywać pasek.
5. Przyszywamy pasek od strony bliższego brzegu zewnętrznego materiału głównego.
Etui na pędzle – prace końcowe
Oczywiście, ten etap szycia każdy rękodzielnik lubi najbardziej – zszywanie elementów ze sobą 🙂 Dzięki temu widać już docelowy kształt naszego uszytku.
- Materiał główny obracamy lewą stroną do siebie, tak jak widać na zdjęciu. Następnie nakładamy na niego przygotowany wcześniej materiał podszewkowy z uszytymi kieszeniami.
2. Zaczynamy mocować materiały ze sobą, zaczynając od boków równoległych (albo z długości, albo z szerokości). Ja postanowiłam zacząć od boków z szerokości. Staramy się umocować materiały jak najdokładniej – czyli róg do rogu 🙂
3. Teraz podwijamy materiał główny do środka na ok 1,5 – 2 cm. Zwróćmy szczególną uwagę na miejsca szwu przy ostatnich kieszonkach. Po podwinięciu, materiał główny powinien na nie nachodzić, aby nie były widoczne.
4. Kiedy boki z szerokości są już umocowane szpilkami, przystępujemy do mocowania reszty. Materiały w rogach etui powinny przylegać do siebie, tak jak widać to na zdjęciach. Z podwijaniem postępujemy podobnie, jak wcześniej.
5. Teraz zaszywamy materiały ze sobą w odległości ok 2-3 mm od krawędzi.
6. Teraz w zależności od upodobań, możemy zaszyć w podobny sposób zewnętrzny brzeg etui, albo od razu przejść do napowania. Ja wolałam zaszyć też część od zewnątrz, ponieważ takie etui wydaje mi się być bardziej trwałe i estetyczne 🙂
Napowanie – instrukcja krok po kroku
Do tego typu zabiegów, polecam Wam zaopatrzyć się w dobrą napownicę. Ja używam napownicy ręcznej Prym Love z metalowymi końcówkami i jestem z niej bardzo zadowolona. Tego typu narzędzie jest przydatne zwłaszcza dla osób, które myślą o doczepianiu napów lub springów do swoich uszytków 🙂
Jeśli nie macie napownicy i nie chcecie doczepiać do etui zatrzasku, możecie wykorzystać do tego celu taśmę rzepową – myślę, że też się tutaj dobrze sprawdzi. Ja wolałam użyć tutaj guzik typu nap, ponieważ bardzo lubię tego typu drobiazgi w moich pracach 🙂
- W miejscu paska tworzymy zaznaczenie na zatrzask. Następnie za pomocą odpowiednich końcówek, tworzymy otwór napownicą.
2. Wybieramy właściwą parę zatrzasków, zmieniamy końcówki i mocujemy je do paska. Płaska część napa powinna znajdować się u góry paska.
3. Teraz na drugim końcu etui, wyznaczamy środek. Najlepiej w tym celu złożyć materiał na pół i zaznaczyć sobie środek, a następnie oznaczyć miejsce na otwór. Podobnie jak wcześniej, tworzymy dziurkę na zatrzask.
4. Bierzemy drugą parę napów i za pomocą odpowiednich końcówek do napownicy, mocujemy całość. Płaska część napa powinna znajdować się wewnątrz etui.
Tutorial – etui na pędzle do makijażu. Podsumowanie
Mam ogromną nadzieję, że ten tutorial będzie dla Was pomocny i okaże się być czytelny i przejrzysty. Gdyby jednak coś było niejasne, niedoprecyzowane – dajcie mi proszę znać na ten temat. Wciąż uważam się za osobę uczącą się szyć, także każda sugestia osób będących mocno w temacie szycia będzie tu mile widziana – chętnie dowiem się i nauczę czegoś nowego 🙂
Tak, jak pisałam wcześniej – tutorial wrzuciłabym tutaj znacznie wcześniej, ale chciałam możliwie jak najlepiej dobrać do tego etui odpowiednie wymiary. Kilkukrotnie musiałam się upewnić, czy aby na pewno dobrze je dobrałam, więc uszyłam wcześniej dwa różne prototypy 😉 Ogólnie jestem dość zadowolona z tego projektu i mam nadzieję, że Wam także dobrze posłuży. Po więcej moich tutoriali zapraszam tutaj. W planach mam jeszcze coś do uszycia w formie instukcji z myślą o Waszych pociechach, ale to już się dowiecie w przyszłym miesiącu… 🙂
Życzę Wam jak najwięcej radości z szycia oraz zrobienia takiego etui na pędzle, o jakim zawsze marzyłyście 🙂 Jeśli komuś uda się wykonać tego typu etui i posiadacie Instagrama, zachęcam do podzielenia się efektem, dodając do zdjęcia hasztag #bialanic. Dzięki temu będę mogła Was łatwiej odnaleźć i wspólnie nacieszyć się nowym uszytkiem 🙂 <3
Ania