Torebka dla dziewczynki. Tutorial
Moja Kruszyna w ostatnich dniach „dojrzała” do tego, aby mieć własną torebkę 🙂 Jak to poznałam? Cały czas bawiła się mała torebką na prezenty, chowała tam rzeczy i chodziła z nią po domu. Dodatkowo – wciąż zaglądała do mojej torby i wyciągała z niej rzeczy, kiedy byłyśmy poza domem, np. w kawiarni 😉 Dlatego stwierdziłam, że uszyję jej własną w takim stylu, jaki lubi najbardziej. Czyli: dużo błyskotek, kwiatków, miękkiego materiału i różowego. Ostatecznie udało mi się osiągnąć ten mały cel. Po kilku przemyśleniach i paru próbach, powstała mi praktyczna torebka dla dziewczynki z zapięciem na napa. W międzyczasie postanowiłam zrobić do niej tutorial z gotowym wykrojem, bo może akurat komuś z Was coś takiego się przyda. Na pewno świetnie się sprawdzi jako pomysł na prezent 🙂
Tworząc tę wersję torebki, planowałam najpierw zrobić coś podobnego do tych, które szyłam jakiś czas temu: Torebka dla dziewczynki – inspiracja. Ostatecznie trochę zjechałam z głównego tematu i wyszło mi jednak coś innego 😉 Aktualna wersja jest mniej okrągła i ma z pewnością dłuższą klapkę. Plusem na pewno jest jej większa pojemność. Chciałam zrobić coś podobnego do poprzedniczki, ale jednak trochę inaczej. Dlatego nie wzorowałam się bezpośrednio na zdjęciach, tylko na pamięci fotograficznej – czyli: jak to mniej więcej było, ale co by tu zmienić, żeby nie wyszło tak samo 😉 Jeśli wolicie, aby klapka w Waszej torebce była jednak krótsza, niż moja – zawsze możecie ją sobie zmniejszyć, w zależności od uznania. Taka długa na pewno będzie lepiej wyglądać z puszystym lub włochatym materiałem, niż na gładkiej fakturze. Z długością rączki – możecie zrobić wersję krótszą lub dłuższą. W wymiarze ogólnym, to w sumie od Was zależy, jaki ostateczny kształt przybierze Wasza torebka. Zaczynajmy!
Torebka dla dziewczynki. Potrzebne rzeczy:
- wykrój na torebkę
- materiał główny ok. 25 x 50 cm
- materiał podszewkowy ok. 22 x 40 cm
- tkanina na klapkę ok. 21 x 35 cm
- usztywnienie ok. 41 x 50 cm lub 26 x 50 cm i 16 x 41 cm (jeśli chcemy, aby usztywnienie na klapkę było mniejsze)
- pasek do torebki (np. taśma nośna bawełniana lub ekoskóra)
- stopka klasyczna i stopka do zamków
- maszyna do szycia
Jeśli chodzi o ustawienie maszyny do szycia – momentami ulegają one zmianie w zależności od tego, czy będziemy fastrygować (zwiększamy wtedy długość ściegu do 4) czy szyć zygzakiem lub ściegiem dekoracyjnym – wtedy zmieniamy rodzaj ściegu. Standardowe ustawienie mojej maszyny (Janome Jubilee 60507), wygląda następująco:
- docisk stopki: 1 (dla podszewki), 2 (dla reszty pracy)
- szerokość ściegu: 3
- długość ściegu: 2,5
- naprężenie nici: 3
- rodzaj ściegu: prosty
Torebka dla dziewczynki – dokładny tutorial
Prace początkowe
- Z podanego wykroju odrysowujemy na materiałach wyznaczone części z tkaniny głównej, podszewkowej, na klapkę oraz usztywnienie. Jak widzicie, na zrobienie klapki użyłam usztywnienia o mniejszej gramaturze, aby była bardziej elastyczna.
2.Teraz weźmiemy się za przygotowanie podszewki. Bierzemy przygotowane przez nas materiały, a następnie zaszywamy bok i środkowy pasek prawymi stronami do siebie.
3. Podobnie postępujemy z drugiej strony z tą różnicą, że na samym środku pozostawiamy otwór. Będzie nam pod koniec potrzebny na wywinięcie całości na prawą stronę.
Przygotowanie klapki
4. Kiedy nasza podszewka jest już gotowa, odkładamy ją na bok i zabieramy się za przygotowanie klapki.
5. Bierzemy materiał z jednej części oraz usztywnienie. Całość mocujemy szpilkami, a następnie zaszywamy dookoła metodą fastrygi w odległości ok. 3 mm od brzegu (później będzie można ten szew rozpruć).
6. Z drugiej strony usztywnienia, mocujemy drugą część materiału. Tutaj już zaszywamy ściegiem dekoracyjnym lub klasycznym zygzakiem tuż przy brzegu.
W przypadku zaszywania materiału z futerkiem, starajmy się o to, aby włosie dobrze się nam układało i nie wchodziło za bardzo pod stopkę.
Przygotowanie materiałów głównych
7. Kiedy klapka jest gotowa, możemy rozpruć wcześniejszy sfastrygowany ścieg. Następnie przechodzimy do przygotowania materiałów głównych.
8. Materiały główne przykładamy prawą stroną do usztywnienia, mocujemy szpilkami, a następnie zaszywamy dookoła ściegiem prostym. Odległość ściegu od krawędzi powinna wynosić ok. 2-3 mm.
Napowanie
9. Kiedy nasze materiały są gotowe, zabieramy się za mocowanie napów do klapki i przedniej części torebki. Z podanego wykroju odrysowujemy na materiałach miejsca, gdzie będzie nasz nap.
10. Teraz tworzymy dwa otwory, a następnie w odpowiednie miejsca mocujemy właściwe części napa, tak jak to widać na zdjęciu.
Jeśli nie wiecie, jak się dokładnie zabrać za samo napowanie, zapraszam do zapoznania się z tym wpisem. W podtytule Napowanie podaję tam dokładną instrukcję ze zdjęciami 🙂
Mocowanie klapki
11. Teraz będziemy wszywać klapkę do tylnej części torebki. Z podanego wykroju nanosimy na materiał główny przerywaną linię.
12. Tuż pod nią mocujemy szpilkami klapkę – częścią zewnętrzną do zewnętrznej. Odległość między dwoma bokami powinna być równa i wynosić około 1 cm. Zaszywamy ściegiem prostym ok. 2 mm od krawędzi.
13. Następnie odwijamy klapkę na prawą stronę, jak do zamknięcia i obrębiamy bok tuż przy brzegu. Przy wszywaniu klapki z materiałem futerkowym starajmy się o to, aby futerko ładnie się nam układało.
Szycie rączki / uchwytu
14. Teraz będziemy przygotowywać rączkę do torebki. Bierzemy wybraną przez nas taśmę, a następnie podwijamy ok. 2,5 cm do wewnątrz i przeszywamy przy brzegu. Podobnie postępujemy z drugim końcem taśmy.
15. Na pasku z materiału głównego odmierzamy po 4 cm w pionie i 3,5 cm w poziomie. Wyznaczamy środek.
16. Następnie przykładamy nasz pasek w miejscu środka oraz przecięcia linii w taki sposób, aby nasz szew znajdował się na narysowanej linii.
Uwaga! Koniec paska ma być zwrócony do środka materiału, nie na zewnątrz.
17. Teraz zaszywamy nasz pierwszy bok rączki. Ja wszyłam ją podwójnie w formie kwadratu – aby się lepiej trzymała 😉
Torebka – Wszywanie boków i prace końcowe
18. Na pasku głównym, w którym jest wszyta rączka oraz na bokach torebki wyznaczamy sobie środek. Następnie mocujemy pierwszą część boku do paska, prawymi stronami do siebie.
Polecam zacząć mocowanie szpilek od oznaczonego środka i brzegów – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza torebka jest symetryczna względem siebie.
19. Teraz zmieniamy stopkę na tę do wszywania zamków. Będzie to konieczne zwłaszcza w miejscu umocowanej klapki, ponieważ odległość szwu względem niej jest bardzo mała i zwykłą stopką mogłoby być ciężko.
Zaszywamy dookoła, a następnie obcinamy brzegi torebki w miejscu zaokrągleń w taki sposób, aby nie przeciąć szwu głównego. Ten zabieg nie jest konieczny, jednak znacznie poprawia wygląd torebki – brzegi ładniej się wtedy układają.
20. Analogicznie postępujemy z drugą stroną.
21. Teraz bierzemy przygotowaną przez nas wcześniej część podszewki. Wywracamy ją na prawą stronę, a następnie mocujemy do torebki prawymi stronami do siebie. Szwy boczne powinny być równe względem siebie.
21. Wywijamy naszą torebkę na prawą stronę przez otwór w podszewce, a następnie zaszywamy dziurę.
22. Teraz od granicy między podszewką, a materiałem głównym odmierzamy 2 cm ku dołowi, dokoła całej torebki. Następnie podwijamy tę część do środka i mocujemy szpilkami. Podszewka powinna nam się schować do środka.
23. Będziemy zaszywać teraz cały brzeg torebki. Aby było jednak łatwiej i nie przeszkadzała Wam zarówno klapka, jak i rączka, polecam zrobić jeden mały lifehack.
Dno torebki wbijamy lekko do środka, następnie nakładamy na nie rączkę i przytrzymujemy klapkę. Ta metoda jest niezwykle pomocna. Polecam! 🙂
24. Zaszywamy cały obręb torebki, używając stopki do wszywania zamków. Szyjemy ok. 2-3 mm od brzegu.
25. Nasza torebka jest już gotowa 🙂
Torebka dla dziewczynki – tutorial. Podsumowanie
Jak widać, wykonanie takiej torebki jest dość proste i przyjemne. Na pewno niejedna mała dziewczynka ucieszy się z tego typu upominku – czy to zrobionego przez mamę, babcię czy ciocię 🙂 Tak, jak już wspominałam we wstępie – długość klapki i rączki możecie sobie zmieniać według uznania. Podobnie, jak z doborem materiałów. Na ten moment uszyłam mojej Kruszynie dwie takie torebki – pierwsza była prototypowa, ale bardzo się jej spodobała, więc jej zostawiłam 😉 Kruszyna bardzo lubi wkładać do nich różne rzeczy, z którymi następnie spaceruje po domu. Widok takiej małej damy z torebką w ręku – bezcenny 😀
Jeśli ktoś z Was poszukuje innych tutoriali, to zapraszam tutaj. Gdyby coś okazało się jednak niejasne, koniecznie dajcie mi znać. W miarę możliwości postaram się Wam sprawnie odpowiedzieć 🙂
Życzę Wam dużo radości i satysfakcji z szycia!
Ania 🙂