home decor świąteczny złoto zieleń
ARANŻACJE,  DIY

Świąteczny home decor – butelkowa zieleń i złoto

W te Święta w moim wnętrzu króluje złoto oraz butelkowa zieleń, a na świąteczny home decor w formie małych dodatków postawiłam zwłaszcza na własnoręczne dekoracje. W tym wpisie chcę głównie przedstawić ogólną wizualizację mojego świątecznego wystroju. Lampki i świece; złote i welurowe poduszki oraz dużo natury w postaci choinkowych gałązek lub szyszek. To były moje dekoracyjne cele, na które w dużej mierze postawiłam. Chciałam z jednej strony wprowadzić trochę szyku, zaś z drugiej dodać mieszkaniu nieco przytulności. Nie szczędziłam też w tym roku miejsca dla większej ilości światełek. Zależało mi na tym, aby w moim domu można było poczuć magię Świąt. W ostatecznej ocenie stwierdzam, że udało mi się osiągnąć taki efekt. Czy Wy także tak myślicie – oceńcie sami 🙂

Home decor w salonie. Zieleń i złoto

Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Dlatego w dekorowaniu postanowiłam skupić się głównie na tym pomieszczeniu. Na kanapie wyjątkowo króluje duża ilość poduszek, by wprowadzić tutaj dużo przytulności i domowego ciepła. Kolory, które u mnie dominują to przede wszystkim butelkowa zieleń – imitująca w swojej barwie choinkę. Aby jednak całość pokoju nie przytłaczała tylko jednym, ciemnym kolorem, postanowiłam dodać trochę jasnych barw oraz światła w postaci złota z domieszką białych akcentów. Te dwa kolory znajdują się zwłaszcza w miejscach, gdzie należało nieco rozjaśnić przestrzeń. Zrobiłam to zwłaszcza na czarnym stoliku oraz na szafce przy kanapie.

Tekstylia uszyłam poprzez połączenie różnego rodzaju tkanin. Wybrałam zwłaszcza uwielbiany przeze mnie welur tapicerski, który jest niezwykle miękki w dotyku oraz elegancki. Welurowe poduszki ze zdjęcia to te zielone, a materiał zarówno do jednolitych, jak i tych w ornamenty, kupiłam w sklepie tkaninykaroliny.pl. Złote materiały to głównie klasyczny dekoracyjny poliester oraz lama, które kupiłam w dwóch różnych sklepach – na sklep.textilmar.pl w dziale sprzedaży sezonowej na Święta oraz w materialytkaniny.pl. Nasza naturalna choinka jest jednolita – cała w złocie. Połączenie różnych kolorów w jednym miejscu na raz nam się nie spodobało.

Ponieważ złoty kolor wprowadza sporo elegancji, w ilości dekoracji choinkowych postawiliśmy na prostotę i zdrowy minimalizm. Do ozdób wykorzystaliśmy jedynie bombki, złote koraliki oraz pozłacane szyszki. Pamiętam do dzisiaj, kiedy razem z mężem malowaliśmy je spray’em w nasze pierwsze Święta po ślubie. Miło się to wspomina 🙂 Nie chcieliśmy tym razem wieszać też za dużo ozdób ze względu na troskę o dobro drzewka – ich nadmiar oraz ciężar mógłby zniszczyć gałązki naturalnej choinki.

IMG 4805 2 1024x711 Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
IMG 4834 1024x683 Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Szyszki to zdecydowanie jedna z moich ulubionych ozdób choinkowych 🙂

Proste dekoracje DIY

W samych dekoracjach wewnątrz salonu – poza sztucznym śniegiem w szkle, lampkami i świeczkami, postawiłam także na naturalne choinkowe gałązki z dodatkiem szyszek. W niewielkiej ilości dodałam także niewiele drewnianych ozdób, kupionych w przystępnej cenie. Są to tak proste rzeczy, jak miniaturowe drewniane sanki oraz zwykły świąteczny napis. W prostych dekoracjach DIY, które zrobiłam podobnie, jak w innych wcześniejszych aranżacjach (np. jesiennej), nieodłącznym elementem są perfumowane suszki. Tym razem są w odcieniach zieleni oraz złota. Większość z nich umieściłam w różnych częściach domu w szklanych wazonach, szklankach i słoikach.

Ponieważ bardzo spodobał mi się motyw związany z choinkami w szkle, postanowiłam zrobić coś podobnego. Wykorzystałam w tym celu sztuczną gałązkę i uformowałam ja na kształt drzewka, a dla uzupełnienia całości, dodałam parę drobiazgów, łącznie ze sztucznym śniegiem. Na szczyt choinki wstawiłam kokardkę, bo bez niej czegoś mi tam brakowało. Inne dekoracje, które mają u mnie miejsce, to niewielka ilość kupionych lub zrobionych parę lat wcześniej przedmiotów. Jest to głównie świecący prezent z IKEA i bombka zrobiona przeze mnie parę lat temu metodą decoupage. Na parapecie poza kwiatami i dekoracjami, postawiłam także świeczki i lampion, aby podczas ciemnych popołudni i wieczorów, przyjemniej spędzało się nam czas w przytulnej atmosferze.

%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Prosta dekoracja w słoiku.
%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Bombka – zrobiona kiedyś metodą decoupage.
IMG 4819 1 1024x500 Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Dekoracja w szklance zrobiona przez mojego męża – niektóre rzeczy szykowaliśmy na te Święta razem 🙂
%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Naturalne gałązki z dodatkiem szyszek idealnie zdobią nasz parapet.
%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Proste ozdoby w szkle z dodatkiem sztucznego śniegu.
%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Dużo zieleni to dla mnie podstawa w te Święta.

Więcej światła!

Ponieważ jestem zwolenniczką dużej ilości światełek choinkowych, towarzyszą mi w tym sezonie niemal w każdym miejscu domu. Jak to zwykle bywa w Święta – trochę tzw. nadmiernej przesady być musi, dlatego lampki są u mnie w każdym pomieszczeniu 😉 Przede wszystkim ogromnie mi zależało na tym, aby światełka znajdowały się na stoliku kawowym. Dlatego uszyłam w tym celu bieżnik (o tym będzie w kolejnym wpisie) z możliwością umieszczenia ich w środku dla lepszego efektu. Dodatkowo mam gwarancję, że Kruszyna mi ich nie zabierze 😉 Nawet na sztucznej gałązce, którą umieściłam w wazonie postanowiłam dodać trochę więcej światła. Dlatego ostateczny efekt był taki, że przyozdobiłam ją lampkami…

Home decor na ścianie

Podczas przygotowań do świątecznych dekoracji planowałam też coś zrobić na ścianie. Tutaj w sumie najbardziej zależało mi na aspekcie rodzinnym. Dlatego ściana, na której wcześniej wisiał kalendarz adwentowy – została zastąpiona kolażem zdjęć z tegorocznej rodzinnej sesji zdjęciowej. Czas Świąt to przede wszystkim czas dla rodziny, dlatego nie mogło u mnie zabraknąć tego motywu. Bardzo lubię zdjęcia rodzinne – wieszać je lub stawiać w miejscach, na które często patrzę w ciągu dnia. Dlatego stworzony przeze mnie kolaż znajduje się na ścianie między przedpokojem, a salonem. Dzięki temu mam w ciągu dnia częstą możliwość, aby patrzeć na rodzinne fotografie. Z kalendarza pozostawiłam na razie 2 ostatnie skarpety, ale na Nowy Rok zamienię je na świąteczne lampki 🙂

Ścianę w miejscu, gdzie śpi nasza Kruszyna udekorowałam zupełnie spontanicznie. Najpierw musiałam coś zrobić ze skarpetami, które dla każdego z nas uszyłam na mikołajki. Szkoda było mi je chować do pudła, dlatego postanowiłam zrobić z nich dodatkowy pożytek. Uznałam, że miejsce przy łóżeczku córeczki będzie idealne do przyozdobienia, więc je tam zawiesiłam. Później brakowało mi tam nieco światła, więc dodałam lampki 😉 Na samym końcu stwierdziłam, że pomiędzy skarpetami, a obrazem, (który stanowi niezmienny element pokoju) jest zbyt pusto, a całość wydaje się za mocno zlewać z kolorem ściany.

Zaglądając do pudełka, w którym pozostało coś po zasobach z wcześniej zrobionych dekoracji, wykorzystałam ostatecznie resztę sztucznych gałązek, sznurek jutowy oraz odrobinę suszek razem z małą wiklinową kulą. W ten sposób powstała mi prosta ścienna dekoracja. Jak widać – działałam pod wpływem chwili i starałam się też wykorzystać w pełni to, co miałam w zanadrzu. Jestem dość zadowolona z końcowego efektu – przynajmniej na ścianie nie jest już pusto.

%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Wspólne zdjęcia to najlepsza ozdoba na ścianę – wersja poglądowa 🙂
%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
Nad łóżeczkiem Kruszyny też zrobiło się świątecznie.

Świąteczny home decor. Podsumowanie

Tak mniej więcej w zarysie wygląda mój świąteczny home decor w tym roku. Dzięki połączeniu zielonego, złotego i białego oraz dzięki własnoręcznie wykonanym ozdobom – poczucie domowej przytulności z jednoczesną elegancją mam już zagwarantowane. Kiedy do całości dodałam więcej światła w lampkach – możemy tutaj doświadczyć prawdziwie świątecznego klimatu 🙂

Gdy nauczę się lepiej operować światłem oraz ogólną obróbką zdjęć, chętnie pokażę Wam także moje różne pomysły z innych miejsc mieszkania, do których dochodzi mniej naturalnego światła. Operowanie sztucznym światłem przy robieniu zdjęć jest dla mnie na ten moment ciężkim tematem, więc musicie uzbroić się w cierpliwość 😉

Tymczasem życzę Wam, aby Wasze mieszkania były na czas Świąt i Nowego Roku wypełnione domowym ciepłem oraz niewymuszoną elegancją.

Ania

%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
%name Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto
IMG 4836 1024x713 Świąteczny home decor  butelkowa zieleń i złoto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *