TUTORIAL – jak uszyć pościel dla dziecka?
W tym wpisie chcę wam pokazać mój sposób na pościel dla dziecka z krytym zamkiem. Co prawda w szyciu jestem jeszcze początkującym samoukiem, ale kto wie – może akurat pomogę komuś równie początkującemu jak ja 🙂 No to zaczynamy!
Pościel dla dziecka – potrzebne rzeczy:
- Materiał bawełniany i minky (wymiary w zależności od rodzaju pościeli, u mnie było to: 70×80 cm na kołderkę i 25×35 cm na poduszkę)
- 2 szt. krytych zamków na poduszkę (20 cm) i pościel (60 cm)
- Linijka
- Kreda krawiecka
- Nożyczki
- Szpilki
- Nici
- Maszyna
Przygotowanie materiału i szycie boków
Odmierzamy dokładne wymiary na pościel na lewej stronie materiału i do każdego boku dodajemy jeszcze po 2 cm zapasu na podszycia. Następnie wycinamy.
Kiedy nasze dwa materiały są już wycięte, przykładamy je prawą stroną do siebie i z każdej strony, począwszy od góry, spinamy szpilkami. Otwarty pozostawiamy jedynie ten bok, w którym chcemy mieć wszyty zamek. No i zaszywamy! Polecam wam zaszywać od strony bawełnianej – będzie wam łatwiej 😊
Wszywanie zamka krytego
1. Wszywanie zamka do pierwszego boku:
Zamek kryty przykładamy prawą stroną do prawej strony materiału. Jeśli mamy za długi zamek, trzeba go będzie skrócić i zaszyć ok 1 cm od miejsca przycięcia. Używamy do tego stopki do wszywania zamków.
Uwaga! Zamek wszywamy aż do miejsca kończenia się zgrzewu lub zaszycia (zdj.), nie wszywamy go aż do samego końca 😊
2. Wszywanie do drugiego boku:
Aby równo wszyć drugą część zamka do materiału minky, najlepiej do połowy zamknąć zamek i dokładnie wyprostować materiały. Wbijamy szpilki i analogicznie zaszywamy drugą część.
Kiedy podczas szycia trafiamy na miejsce suwaka, pozostawiamy igłę w materiale i przy podniesionej stopce przesuwamy go, aby nam nie przeszkadzał w szyciu (zdj.). Następnie opuszczamy stopkę i szyjemy dalej.
3. Zaszywanie końców przy zamku:
Aby zaszyć końce, najlepiej maksymalnie wywinąć do góry niezaszytą część zamka i zabezpieczyć ją szpilką, aby nam nie przeszkadzała podczas szycia. Materiały powinny być ustawione równo wobec siebie. Następnie zszywamy ściegiem prostym, aż do miejsca zszycia zamka (można zaszyć odrobinę dalej i niżej, niż ja zrobiłam). Podobnie robimy z drugiej strony.
Obrębianie boków i prace końcowe
Rogi każdego boku obcinamy od strony wewnętrznej (na prawej stronie będą się ładniej układać), a następnie zaszywamy, aby się nam nie pruły. Ja zazwyczaj boki wykańczam zygzakiem. Pamiętajmy, aby zmienić przy tym stopkę! W tak obrobionej poszewce ucinamy zbędne nitki, a następnie wywijamy wszystko na prawą stronę. Analogicznie szyjemy poszwę na kołdrę.
Jeśli ktoś chce, może najpierw wszyć zamek w materiały, a dopiero później zaszyć boki i zaraz po tym je obrębić – jak wam będzie wygodniej 🙂
Tak moja pościel prezentuje się w poduszce i kołderce. Materiał co prawda nie jest przeprasowany, bo zazwyczaj mi się nie chce tego robić (i tak od razu wszystko wrzucam do prania), ale efekt i tak jest zadowalający 🙂 Zachęcam też do zapoznania się z moimi innymi szyciowymi pomysłami oraz tutorialami, które są dostępne w zakładce SZYCIE 🙂
Tymczasem życzę wam samych udanych projektów! 🙂
Ania
4 komentarze
Iza89
Piękna pościel jaka igła pani szyla Uniwersalna czy inna? Jestem początkująca i zastanawiam się jak igła szyć taka koldreke
Biała Nić
Witam! Tak, używałam zwyczajną uniwersalną igłę. Miłego szycia! 🙂
Marika
Dzień dobry, a jak uniknąć sytuacji w której minky się rozciąga i nagle tego materiału jest więcej niz bawełny?
Biała Nić
Witaj! W takiej sytuacji polecam najpierw sprawdzić docisk stopki – najlepiej, jeśli będzie na poziome 1 lub 0.
Następnie delikatnie rozprowadzić minky od spodu w trakcie szycia, w taki sposób, aby go nie ciągnąć, ani nie przepychać do przodu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem – najlepiej co jakiś czas wspomóc się podniesieniem stopki (igła powinna być wbita w materiał) i delikatnie przesunąć kawałek minky do przodu, następnie opuścić stopkę i szyć dalej. Jeśli już trochę szyjesz, na pewno sposób pierwszy Ci w zupełności wystarczy 🙂 Podczas szycia staraj się cały czas zwracać uwagę na to, aby minky układał się adekwatnie do bawełny.
Z początku także miałam tego typu problem, ale po pewnym czasie udało mi się nabrać wprawy – zwłaszcza, gdy bardziej poznałam się na właściwościach minky, który z natury jest rozciągliwy i lepiej go „nie przeciągać” w trakcie szycia i nie dociskać za mocno stopki. Jeśli jednak wciąż będzie się pojawiać jakaś trudność – polecam skroić minky o ok 0,5-1 cm krótszy, niż docelowy materiał bawełniany – wtedy nawet przy lekkim przeciągnięciu materiału, powinien w ostateczności wyjść równo względem bawełny. Mam nadzieję, że te rady Ci pomogą 🙂 Życzę miłego szycia! Ania