SZYCIE,  TUTORIALE

TUTORIAL – jak uszyć pościel dla dziecka?

W tym wpisie chcę wam pokazać mój sposób na pościel dla dziecka z krytym zamkiem. Co prawda w szyciu jestem jeszcze początkującym samoukiem, ale kto wie – może akurat pomogę komuś równie początkującemu jak ja 🙂 No to zaczynamy!

Pościel dla dziecka – potrzebne rzeczy:

 • Materiał bawełniany i minky (wymiary w zależności od rodzaju pościeli, u mnie było to: 70×80 cm na kołderkę i 25×35 cm na poduszkę)
 • 2 szt. krytych zamków na poduszkę (20 cm) i pościel (60 cm)
 • Linijka
 • Kreda krawiecka
 • Nożyczki
 • Szpilki
 • Nici
 • Maszyna

Przygotowanie materiału i szycie boków

Odmierzamy dokładne wymiary na pościel na lewej stronie materiału i do każdego boku dodajemy jeszcze po 2 cm zapasu na podszycia. Następnie wycinamy.

Kiedy nasze dwa materiały są już wycięte, przykładamy je prawą stroną do siebie i z każdej strony, począwszy od góry, spinamy szpilkami. Otwarty pozostawiamy jedynie ten bok, w którym chcemy mieć wszyty zamek. No i zaszywamy! Polecam wam zaszywać od strony bawełnianej – będzie wam łatwiej 😊

2d 1024x807 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?

Wszywanie zamka krytego

1. Wszywanie zamka do pierwszego boku:

Zamek kryty przykładamy prawą stroną do prawej strony materiału. Jeśli mamy za długi zamek, trzeba go będzie skrócić i zaszyć ok 1 cm od miejsca przycięcia. Używamy do tego stopki do wszywania zamków.

3b1 1024x525 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?
3b2 768x1024 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?

Uwaga! Zamek wszywamy aż do miejsca kończenia się zgrzewu lub zaszycia (zdj.), nie wszywamy go aż do samego końca 😊

2. Wszywanie do drugiego boku:

Aby równo wszyć drugą część zamka do materiału minky, najlepiej do połowy zamknąć zamek i dokładnie wyprostować materiały. Wbijamy szpilki i analogicznie zaszywamy drugą część.

Kiedy podczas szycia trafiamy na miejsce suwaka, pozostawiamy igłę w materiale i przy podniesionej stopce przesuwamy go, aby nam nie przeszkadzał w szyciu (zdj.). Następnie opuszczamy stopkę i szyjemy dalej.

3c2 768x1024 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?
3c3 768x1024 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?

     3. Zaszywanie końców przy zamku:

Aby zaszyć końce, najlepiej maksymalnie wywinąć do góry niezaszytą część zamka i zabezpieczyć ją szpilką, aby nam nie przeszkadzała podczas szycia. Materiały powinny być ustawione równo wobec siebie. Następnie zszywamy ściegiem prostym, aż do miejsca zszycia zamka (można zaszyć odrobinę dalej i niżej, niż ja zrobiłam). Podobnie robimy z drugiej strony.

4a 1024x779 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?
4c 768x1024 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?

Obrębianie boków i prace końcowe

Rogi każdego boku obcinamy od strony wewnętrznej (na prawej stronie będą się ładniej układać), a następnie zaszywamy, aby się nam nie pruły. Ja zazwyczaj boki wykańczam zygzakiem. Pamiętajmy, aby zmienić przy tym stopkę! W tak obrobionej poszewce ucinamy zbędne nitki, a następnie wywijamy wszystko na prawą stronę. Analogicznie szyjemy poszwę na kołdrę.

5b 768x1024 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?
5d 1024x768 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?

Jeśli ktoś chce, może najpierw wszyć zamek w materiały, a dopiero później zaszyć boki i zaraz po tym je obrębić – jak wam będzie wygodniej 🙂

Tak moja pościel prezentuje się w poduszce i kołderce. Materiał co prawda nie jest przeprasowany, bo zazwyczaj mi się nie chce tego robić (i tak od razu wszystko wrzucam do prania), ale efekt i tak jest zadowalający 🙂 Zachęcam też do zapoznania się z moimi innymi szyciowymi pomysłami oraz tutorialami, które są dostępne w zakładce SZYCIE 🙂

Tymczasem życzę wam samych udanych projektów! 🙂

Ania

zdjęcia główne1 1024x850 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?
zdjęcia główne 1024x663 TUTORIAL  jak uszyć pościel dla dziecka?

4 komentarze

 • Iza89

  Piękna pościel jaka igła pani szyla Uniwersalna czy inna? Jestem początkująca i zastanawiam się jak igła szyć taka koldreke

   • Marika

    Dzień dobry, a jak uniknąć sytuacji w której minky się rozciąga i nagle tego materiału jest więcej niz bawełny?

    • Biała Nić

     Witaj! W takiej sytuacji polecam najpierw sprawdzić docisk stopki – najlepiej, jeśli będzie na poziome 1 lub 0.
     Następnie delikatnie rozprowadzić minky od spodu w trakcie szycia, w taki sposób, aby go nie ciągnąć, ani nie przepychać do przodu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem – najlepiej co jakiś czas wspomóc się podniesieniem stopki (igła powinna być wbita w materiał) i delikatnie przesunąć kawałek minky do przodu, następnie opuścić stopkę i szyć dalej. Jeśli już trochę szyjesz, na pewno sposób pierwszy Ci w zupełności wystarczy 🙂 Podczas szycia staraj się cały czas zwracać uwagę na to, aby minky układał się adekwatnie do bawełny.
     Z początku także miałam tego typu problem, ale po pewnym czasie udało mi się nabrać wprawy – zwłaszcza, gdy bardziej poznałam się na właściwościach minky, który z natury jest rozciągliwy i lepiej go “nie przeciągać” w trakcie szycia i nie dociskać za mocno stopki. Jeśli jednak wciąż będzie się pojawiać jakaś trudność – polecam skroić minky o ok 0,5-1 cm krótszy, niż docelowy materiał bawełniany – wtedy nawet przy lekkim przeciągnięciu materiału, powinien w ostateczności wyjść równo względem bawełny. Mam nadzieję, że te rady Ci pomogą 🙂 Życzę miłego szycia! Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *