Poszewka z zapięciem na zamek – jak uszyć? Tutorial
Tym razem wpis będzie bardzo prosty, ale jednocześnie bardzo przydatny – poszewka z zapięciem na zamek kryty – czyli jak uszyć ją samodzielnie 🙂 Kiedy dopiero zaczynałam przygodę z szyciem, zaczynałam właśnie od robienia poszewek. Początkowo były one na zakładki, ale z czasem wyrobiłam sobie wprawę w szyciu ich z zapięciem na zamek. Według mnie są znacznie ładniejsze, praktyczniejsze i nawet prostsze do zrobienia, niż poszewki na guziki czy wyżej wspomniane zakładki – ale to już moje zdanie 😉
Do zrobienia tej instrukcji posłużyłam się materiałem nubukowym, w który zaopatrzyłam się w sklepie TkaninyKaroliny. Akurat jestem w trakcie stopniowego aranżowania wnętrza z myślą o jesieni, a ten kolor to mój tegoroczny must have. Ponieważ nie miałam w zanadrzu innego koloru zamka, użyłam zwykłego białego – przynajmniej będzie mi pasować do nici, a wam może ułatwi to szycie 😉 No to zaczynamy!
Poszewka z zapięciem na zamek. Potrzebne rzeczy:
- dwa równo skrojone materiały o docelowych wymiarach poszewki + 2 cm zapasu ( u mnie jest to 52×52 cm, ponieważ poszewka ma mieć wymiar 50×50 cm)
- kryty zamek błyskawiczny
- szpilki i nici
- kreda krawiecka i nożyczki
- stopka do wszywania zamków i stopka klasyczna
- maszyna do szycia
Jak uszyć poszewkę – tutorial:
- Na materiałach o tej samej wielkości, możemy od strony wewnętrznej zaznaczyć sobie miejsca, gdzie docelowo ma być zamek.
2. Przykładamy prawą stronę zamka do prawej strony materiału, końcówki przybijamy szpilkami. Na drugim materiale zaznaczamy końcówki zamka po obu stronach i odkładamy go na bok.
3. Całość zamka przybijamy szpilkami. Staramy się to zrobić tak, aby zamek w żaden sposób się nam nie rolował – najlepiej przed każdym wbiciem szpilki lekko go naciągnąć. Uwaga! Nie naciągamy materiału głównego, tylko sam zamek 😉
4. Zmieniamy stopkę na tą do wszywania zamków. Jeśli już jesteście przygotowani i stopka już czeka, możecie pominąć ten punkt 😉 Szyjemy na otwartym zamku- od końca jednego zgrzewu do drugiego. Podczas przesuwania suwadła, podnosimy stopkę z wbitą igłą do materiału.
5. Przykładamy drugą stronę zamka do drugiej części materiału, postępujemy analogicznie, od pkt. 3 do pkt. 5.
6. Zapinamy zamek. Mocujemy materiał szpilkami, tak jak widać na zdjęciu. Końcówki zamka wyciągamy na zewnątrz. Rozpinamy lekko taśmę suwakową, jeśli jest całkowicie zapięta, aby łatwiej nam było zaszyć części przy zamku i materiał się nie przesuwał w trakcie szycia.
7. Teraz stopkę do wszywania zamków zmieniamy ze strony lewej na prawą (patrz: zdjęcie poniżej). Zaszywamy po linii prostej i szyjemy ok. 1-1,5 cm dalej, niż pokazuje nam szew od wyszywania zamka.
8. Rozpinamy zamek (możemy cały albo tylko kawałek tak jak ja; będzie nam to potrzebne na końcowe wywinięcie), a następnie przygotowujemy wszystkie boki poszewki do zaszycia. Zaszywamy ok. 1 cm od brzegu materiału.
9. Obcinamy rogi poszewki i obrębiamy boki, zaczynając najpierw od części zamka.
10. Po obrębieniu zamka, możemy przytrzymać szpilką materiały przy zamku (patrz: zdjęcie poniżej), aby nam się nie przesuwały w trakcie szycia. Obrębiamy resztę poszewki.
11. Całość wywracamy na prawą stronę. I gotowe! 🙂
Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten tutorial okaże się wam pomocny podczas tworzenia poszewek 🙂 Powiem szczerze, że mi osobiście trochę czasu zajęło znalezienie „swojego sposobu” na uszycie poszewki z krytym zamkiem. Parę razy zmieniałam taktykę, sprawdzałam, jak będzie prościej, ładniej, szybciej itd. Ostatecznie, na dzień dzisiejszy wygląda to właśnie tak 🙂
Na pozostałych zdjęciach widać poszewki z materiału, który mam od mojej kochanej babci. Co ciekawe, materiał ma na ten moment około 40-50 lat, a kolory wciąż są piękne i żywe. Jestem nim zachwycona! Ma dla mnie ogromne znaczenie sentymentalne. W tym roku będzie dodatkowo idealnie pasować do mojej jesiennej aranżacji w salonie 🙂
Tymczasem zachęcam was też do zapoznania się z moimi innymi tutorialami. No i oczywiście, życzę wam przyjemnego szycia! 🙂
Ania