Jak uszyć gumkę frotkę / scrunchie? Prosty tutorial.
Na dniach potrzebowałam gumki frotki pasującej mi materiałem do bluzki z koronką. Wynikło to głównie z tego, że aktualnie staram się pozbywać wszelkich resztek materiałów i poza kilkoma innymi pomysłami, które w przyszłości wrzucę – tego typu frotek już nieco uszyłam. Ostatecznie znalazłam na nie swoją metodę, którą chcę się tutaj podzielić 🙂 Dodatkowo bardzo mi się ostatnio podobają proste dodatki pasujące materiałem do zrobionego już uszytku, więc wyszło przyjemne z pożytecznym. Jak więc uszyć taką gumkę frotkę / schrunchie? Mam nadzieję, że ten tutorial tworzony „na świeżo” wszystko rozjaśni 🙂
Tutorial – jak uszyć gumkę frotkę / scrunchie?
Opcjonalne wymiary potrzebnych rzeczy:
- materiał bazowy na frotkę: 47 x 15 cm
- *materiał na kokardę: 47 x 10 cm (można ją też zrobić dłuższą / szerszą – wg uznania:)
- gumka do frotki: ok. 16 – 20 cm
1.Podane wymiary możemy przenieść na papier, jeśli zamierzamy szyć więcej, niż jedną frotkę. Znacznie to przyśpiesza cały proces tworzenia 🙂
W tym celu przenosimy wymiary na papier tak, by można było wyciąć materiał złożony w połowie. Wtedy dwukrotnie zmniejszamy szerokość i robimy „wykrój” na ok. 23,5 x 15 cm. W „wykroju” na kokardę będzie to wtedy 23,5 x 10 cm.
2. Materiał składamy na pół prawymi stronami do siebie i przykładamy wykrój przy miejscu złożenia (na niebiesko), mocujemy szpilkami i następnie wycinamy. Podobnie postępujemy z wymiarami na kokardę.
3. Materiały rozkładamy na zewnątrz i składamy prawą stroną do prawej tak, jak widać na zdjęciu. Mocujemy szpilkami.
W razie potrzeby nanosimy oznaczenia (na zdjęciu niebiesko – żółte linie). Pasek, który posłuży za frotkę będziemy przeszywać w odległości 5 cm od brzegów, a ten na kokardę ma w środku oznaczenia do wywinięcia na zewnątrz.
Dodatkowo na pasku, który posłuży nam za kokardę, możemy dać trójkątne oznaczenia przy bokach – będą to nasze miejsca zaszycia, by kokarda na dolnych szarfach układała się w szpic.
4. Przeszywamy w odległości 1 cm od brzegu, a przy oznaczonych szpicach równo po linii. Jeśli szyjecie z delikatnych materiałów, polecam wykorzystać do tego celu ścieg elastyczny.
5. Przycinamy nadmiar materiału.
6. Teraz zajmiemy się głównie frotką, a pasek na kokardę odkładamy na bok 🙂
Wywracamy ją na prawą stronę, następnie niezaszyte boki (oznaczone strzałkami) przykładamy prawymi stronami do siebie, mocujemy szpilkami i przeszywamy podobnie, jak wcześniej – 1 cm od brzegu, ścieg elastyczny.
6. Jeśli ktoś nie chce pod koniec pracy zaszywać ręcznie tak dużej dziury, polecam przed dodaniem gumki przeszyć maszynowo nadmiar odstającego materiału
W tym celu łączymy go przy dziurze prawą stroną do siebie i mocujemy szpilkami, a następnie przeszywamy tyle, ile zdołamy 🙂 Poniżej zaznaczony X to ostatnie miejsce przeszycia, a przerywana linia to miejsce, gdzie będziemy szyć.
Tak wygląda na oznaczeniu miejsce zaszycia:
Nasz otwór jest teraz na tyle mały, że znacznie szybciej będzie się go pod koniec zaszywać ręcznie:
7. Gumkę o wybranych przez siebie wymiarach (u mnie ok. 16 cm) mocujemy z jednej strony agrafką w taki sposób, by miejsce zapięcia było skierowane do wewnątrz. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że agrafka nie otworzy się w środku, podczas przeciągania gumki.
Na drugi koniec polecam dać klamerkę krawiecką. W trakcie przeciągania gumki można ją razem z tym drugim końcem umocować przy dziurze, by gumka nie weszła nam do środka.
8. Kiedy gumka jest już przeciągnięta, wiążemy ją w mocny supeł i w razie potrzeby przycinamy jej nadmiar.
Na koniec zaszywamy dziurę – ręcznie lub maszynowo. Osobiście stosuję już głównie metodę ręczną, bo jest według mnie dokładniejsza 🙂
Po zaszyciu dziury nasza frotka jest już gotowa! Czas na dokończenie opcjonalnego paska na kokardę.
Pasek na kokardę – prace końcowe
9. Przeszyty uprzednio pasek wywracamy na prawą stronę i zaszywamy dziurę – ręcznie lub maszynowo.
Teraz pasek można zawiązać na frotce różnymi sposobami – w zależności od tego, jak duży i długi nam powstał . Poniżej przedstawiam moje dwa sposoby na kokardę o podanych powyżej wymiarach.
Sposób 1: szarfa
Sposób 2: kokarda
I nasza frotka w zależności od uznania – jest już w pełni gotowa do użytku 🙂
Tutorial prosto z pracowni. Podsumowanie
Pomysł na zrobienie tej instrukcji wyszedł mi dość spontanicznie i na dniach – kiedy właśnie planowałam zrobić sobie frotkę pasującą mi do bluzki z koronką, by maksymalnie wykorzystać te materiały, które do niej użyłam 🙂 Pomyślałam też, że od czasu do czasu wrzucę tutaj instrukcję szycia „prosto z pracowni”, czyli maksymalnie dzień po uszyciu danej rzeczy – zwłaszcza, jeśli tworzy się coś naprawdę szybko i prosto. Jeden taki typ instrukcji dodałam w zeszłym roku przed Bożym Narodzeniem (worek św. Mikołaja), więc od czasu do czasu będę tu kontynuować taką formę 🙂
Mam nadzieję, że ten tutorial i pomysł na frotkę z koronki oraz akcentem w postaci kokardy przypadnie Wam do gustu. Przy okazji można w ten sposób świetnie wykorzystać resztki materiału, co jest według mnie najbardziej na plus 🙂 Życzę udanego szycia!
Ania
W międzyczasie tworzę także scrunchie z innych resztek po moich różnych uszytkach – nie tylko odzieżowych. Może kojarzycie niektóre materiały, w jakim docelowym projekcie je użyłam? 🙂
Ps. Materiał, który użyłam do frotki z koronką, kupiłam kiedyś na promocji w supertkaniny.pl 🙂