Jak uszyć czapkę dla dziecka / niemowlęcia? Dwa rodzaje na kilka sposobów.
Pierwszy tutorial na ten rok będzie bardzo prosty i podstawowy. Dowiecie się z niego, jak uszyć czapkę dla dziecka – w tym niemowlęcia. Pierwszy rodzaj, czyli czapka w stylu beanie, jest bardzo uniwersalna i każdy w niej dobrze wygląda. Sama często chodzę w tego typu czapce i nie ukrywam, że czuję się w niej najlepiej. Jak zatem uszyć czapkę dla dziecka? Przedstawiam Wam dwa różne rodzaje, które można wykonać na kilka różnych sposobów. Za materiały podstawowe do ich tworzenia (oraz innych elementów dziecięcej szafy) uważam tzw. dzianinowe – zwłaszcza jersey albo dresówkę drapaną. Przede wszystkim dlatego, że są one dobrze rozciągliwe i niezwykle wygodne. Nie wspominając oczywiście o wielu pięknych wzorach, od których aż kipi w sklepach z tkaninami i dzianinami 😀 Właśnie tego typu materiały posłużyły mi do stworzenia widocznych tutaj czapek.
Czapka typu beanie / smerfetka
Sposób 1: Wersja dwustronna
1. Ponieważ obwód głowy każdego dziecka jest inny, proponuję dokonać pomiarów samodzielnie metrem krawieckim. Po otrzymaniu wyniku obwodu głowy, dzielimy go na 2 (będziemy potem zaszywać dwie osobne części czapki), a następnie dodajemy 2 cm na zaszycie. W praktyce u mnie wyglądało to tak:
Główka mojej Kruszyny ma 44 cm. Uzyskaną miarę dzielę na 2, aby otrzymać wynik 22 cm. Są to wymiary odnoszące się do jednej, części czapeczki (patrz na zdj. poniżej). Do wyniku dodaję 2 cm jako zapasy na szew. Czyli na jedną część czapki przypada mi ostatecznie 24 cm długości. Wysokość mojej czapki to 25 cm. Znając już wszystkie wymiary, przygotowujemy wykrój na czapkę o takich właśnie parametrach.
2. Wykrój na tę czapkę powinien mieć taki kształt, jak widać na zdjęciu. Będziemy potrzebować łącznie 4 kawałki wykroju z dwóch różnych materiałów. Możecie stworzyć wykrój całkowicie sami lub posłużyć się modelem czapki, który macie pod ręką, by przerysować kształt. Zdjęcie poglądowe, jak to zrobić możecie zobaczyć w tym wpisie.
Ponieważ wymiary każdej główki są inne, nie udostępniam Wam gotowego wykroju. Także z tego powodu, że na ten moment nie wiem, w jaki sposób tworzyć je w zależności od różnego rozmiaru obwodu głowy. Kiedy będę już wiedzieć na ten temat więcej, wprowadzę tu z czasem potrzebne zmiany.
3. Obydwie części czapeczki przykładamy prawymi stronami do siebie, mocujemy szpilkami i zaszywamy po bokach w odległości 1 cm od krawędzi. Poniżej przedstawiam Wam parametry na mojej maszynie – Janome Jubilee 60507.
- rodzaj ściegu: prosty
- długość ściegu: + .S.S. – (czyli tzw. elastyczny)
- szerokość ściegu: 3
- docisk stopki: 0
- naprężenie nici: 1
Pamiętajcie tylko, że każda maszyna jest inna i nie zawsze ustawienia, które sprawdziły się u mnie, będą też takie same u Was . Najlepiej sprawdźcie na próbce materiału (np. resztkach używanej przez Was do tej czapki dzianiny) i zobaczcie, czy nie trzeba będzie czegoś zmienić 🙂
Uwaga! w jednej części czapki pozostawcie sobie niewielki otwór na końcowe podwinięcie, które będzie miało miejsce w pkt. 14. Ja tego nie zrobiłam, bo oczywiście o tym zapomniałam 😉 Lepiej nie popełnijcie na wstępie tego błędu – oszczędzicie sobie trochę czasu i nie będziecie musieli pruć.
Tworzenie czubka
4. W czapce dwustronnej nie ma potrzeby obrębiania boków, ponieważ będą niewidoczne. Dlatego przechodzimy od razu do szykowania czubka, aby zwiększyć jego objętość. Dzięki temu czapka nabierze odpowiedniego kształtu.
Do tego celu potrzebujemy wiedzieć, gdzie znajduje się środek czapki. Składamy ją na pół i zaznaczamy środek pisakiem krawieckim z obu stron.
5. Teraz z wyznaczonego środka odmierzamy po 5 cm po obu zaznaczonych stronach.
6. Następnie składamy czapkę w taki sposób, jak widać na zdjęciu. Staramy się o to, aby miejsca wcześniejszego zaszycia były równo względem siebie. Dzięki temu czapeczka będzie równo zaszyta z każdej strony.
7. Na czubku mocujemy czapkę szpilkami równo względem obu boków w miejscu zaznaczeń w taki sposób, aby linie układały się w miejscu złożenia. Zwróćmy szczególnie uwagę na środek – ważne jest to, aby układał się jak najrówniej względem obu stron.
8. Teraz prowadzimy pisakiem krawieckim linię zszycia w formie łuku – od jednego końca zaznaczenia do drugiego. Dzięki temu na czapce nie będzie widoczna mocna granica między szwem, a niezaszytym materiałem.
9. Zaszywamy czubek w miejscu zaznaczenia. W trakcie szycia zwracamy uwagę na to, aby materiał przechodził równo pod stopką.
10. W podobny sposób postępujemy z drugą częścią czapki.
11. Teraz przykładamy czapki do siebie – prawą stroną do prawej. W tym celu jedną czapkę odwijamy na prawą stronę i wkładamy ją do drugiej części, będącej po stronie lewej.
12. Mocujemy obie części czapki szpilkami przy spodzie. Zwróćmy szczególną uwagę na zaszyte boki każdej z nich – muszą być przymocowane równo względem siebie. Pamiętamy też o pozostawionym otworze na końcowe wywinięcie czapki 😉
13. Zaszywamy bez użycia rękawa – ustawienia maszyny pozostawiam takie same, jak na początku szycia (patrz: pkt. 3.).
Prace końcowe
14. Odwijamy czapkę przez otwór na prawą stronę. Pozostaje tylko zaszyć otwór.
15. Możecie go zaszyć maszyną – zwłaszcza, jeśli posiadacie w nim funkcję ściegu krytego. Ponieważ moja Janome takiej funkcji nie posiada, posłużyłam się szyciem ręcznym. Odradzam Wam zaszycie tej dziury standardowo (tzn. ściegiem prostym), ponieważ będzie to wyglądać nieestetycznie i czapka będzie wyglądać dobrze tylko z jednej strony.
16. Teraz odwijamy czapkę na tę stronę, którą uznamy za docelową. U mnie jest to pudrowy róż, bo ostatnio uwielbiam ten kolor na mojej Kruszynie. Oczywiście zawsze możecie tę stronę potem zmienić 🙂
Czapka typu beanie / smerfetka
Sposób 2: Klasyczny
Ten sposób jest szybszy do zrobienia od poprzedniego, bo nie wymaga od nas tworzenia czapki z dwóch osobnych części materiału. W zależności od tego, jakich dzianin użyjecie, będzie się różnić wykończenie czapki przy dolnej części, ale o tym więcej powiem w instrukcji.
- Jeśli chodzi o wykonanie tej czapki, postępujemy na początku tak samo, jak w powyższej instrukcji, aż do pkt. 9 z tą tylko różnicą, że tutaj przed tworzeniem czubka obrębiamy boki czapki, łącząc je ze sobą. Powinno to od środka wyglądać wtedy tak:
2. Spód czapki obrębiamy po całym jej obwodzie , a następnie wywijamy do środka na 2 cm, posługując się metrem i pisakiem krawieckim. Polecam w tym punkcie dodatkowo przeprasować materiał w miejscu wywinięcia.
3. Teraz będziemy zaszywać po obwodzie ściegiem prostym elastycznym. Długość zmieniamy na ok. 2,5 i szyjemy w odległości ok. 1, 7 cm od brzegu.
Jeśli w naszej maszynie mamy możliwość szycia na dwie igły – polecałbym zamiast ściegu prostego elastycznego wykorzystać właśnie tę metodę. Szycie podwójną igłą świetnie się sprawdza na dzianinach, ponieważ jest to również dość elastyczny ścieg i nadaje czapce typowo „odzieżowego” wyglądu 🙂
4. Możemy także zaszyć czapkę przy obwodzie ręcznie lub ściegiem krytym (jeśli taki posiadamy w maszynie), poczynając od boków czapki. Ta metoda najlepiej sprawdzi się jednak przy grubszych dzianinach – w cienkim jersey’u nitka byłaby widoczna z drugiej strony materiału podczas ręcznego szycia. Zdjęcia podaję jedynie w formie poglądowej.
A tak prezentuje się czapka w ostatecznym wyborze sposobu ze ściegiem prostym:
Jak uszyć czapkę z supłem / supłami
Ten typ czapki sprawdzi się idealnie zwłaszcza u niemowląt. Udostępniam Wam ten pomysł, bo wprost uwielbiam maluszki w tego typu czapeczkach – wyglądają w nich uroczo 🙂 Tutaj mamy dość szerokie pole do „popisu”, bo z jednego wykroju możemy stworzyć naprawdę różne warianty czapeczek.
Albo wąskie i długie supły, albo krótsze i szersze; paski przy czubku związane osobno lub razem. Dolny pasek przy obwodzie może być szerszy lub węższy, zaszyty albo do wewnątrz czapeczki, albo wychodzący na zewnątrz. Wiem, że rozpisałam się trochę jak Bubba rozwodzący się o krewetkach w popularnym filmie Forrest Gump 😉 Chciałam Wam jednak przez te wyliczenia pokazać, jak wielki potencjał skrywa w sobie ten prosty wykrój. Na zdjęciach możecie zobaczyć dwa różne sposoby na ich wykonanie, ale od początku.
Pomiary dla wszystkich sposobów wykonania
1. Ponieważ obwód głowy każdego dziecka jest inny, proponuję wykonać pomiarów samodzielnie metrem krawieckim. Po otrzymaniu wyniku obwodu głowy, dzielimy go na 2 (będziemy potem zaszywać dwie osobne części czapki), a następnie dodajemy 2 cm na zaszycie. W praktyce u mnie wyglądało to tak:
Główka mojej Kruszyny ma 44 cm. Uzyskaną miarę dzielę na 2, aby otrzymać wynik 22 cm. Są to wymiary odnoszące się do jednej części czapeczki (patrz na zdj. poniżej). Do wyniku dodaję 2 cm jako zapasy na szew. Czyli na jedną część czapki przypada mi ostatecznie 24 cm długości. Wysokość mojej czapki to 35 cm, łącznie z paskami na supełki. Znając już wszystkie wymiary, przygotowujemy wykrój na dwie części czapki o takich właśnie parametrach. Pomiary na wykonanie paska podaję poniżej – w podrozdziale Dwustronny pasek do dołu czapki.
Czapka z wiązaniem łączonym i paskiem wszytym ku dołowi
1. Kiedy nasze pomiary są gotowe, możemy przejść do tworzenia wykroju. Tutaj sprawa przedstawia się podobnie, jak przy poprzednich czapkach – tworzymy go w dużej mierze sami lub na podstawie podobnego modelu z czapki, którą macie pod ręką.
Możecie posłużyć się też poniższymi zdjęciami, jak to powinno mniej więcej wyglądać. Wysokość mojego wykroju wynosi ok. 35 cm – łącznie z paskami na supełki. Szerokość to 24 cm / 1 szt., łącznie z zapasem na szew.
2. Przykładamy materiały prawymi stronami do siebie, mocujemy szpilkami i zaszywamy w odległości 1 cm od krawędzi. Parametry na mojej maszynie – Janome Jubilee 60507 wyglądają następująco:
- rodzaj ściegu: prosty
- długość ściegu: + .S.S. – (to jest właśnie ten elastyczny)
- szerokość ściegu: 3
- docisk stopki: 0
- naprężenie nici: 1
Pamiętajcie tylko, że każda maszyna jest inna i nie zawsze ustawienia, które sprawdziły się u mnie, będą też takie same u Was. Najlepiej sprawdźcie na próbce materiału (np. resztkach używanej przez Was do tej czapki dzianiny) i zobaczcie, czy nie trzeba będzie czegoś zmienić 🙂
3. Po zaszyciu boków czapeczki, obrębiamy je zygzakiem lub overlockiem i od razu przerzucamy materiał na prawą stronę.
4. Wiążemy czapkę u góry, tworząc supeł łączony. Mój zrobiłam w tej czapce długi i wąski na końcach.
Dwustronny pasek do dołu czapki
5. Ważne i podstawowe pomiary:
Wysokość paska będzie mieć 2 cm przy całkowitym wykończeniu. Aby ją docelowo otrzymać, należy te 2 cm pomnożyć przez 2 (materiał będziemy składać na pół), a następnie dodać do tego zapas na zaszycie, czyli + 2 cm. Łączny wynik w tym przypadku to 6 cm. Dla przypomnienia oraz innego przykładu, dodam jeszcze raz te pomiary w kolejnym sposobie wykonania tego typu czapki.
Długość paska ma zawsze stały wymiar, który jest zależny od docelowego kształtu czapki. W tym celu musimy znać jedynie jej wartość, która tutaj daje nam łączny wynik 44 cm ((24*2 [suma dwóch części czapek przed zaszyciem]) – 4 [łączne zaszycie obu części czapki] = 44). Do docelowej szerokości czapeczki po zaszyciu dodajemy jedynie 2 cm na obszycie. Czyli w moim przypadku jest to razem 46 cm.
6. Sposób na szybko:
Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteście pewni Waszych pomiarów lub wolicie chodzić „na skróty”, możecie przyłożyć złożony na pół po długości pasek do zaszytej czapeczki w taki sposób, w jaki będziemy ją później wszywać. Niepotrzebny nadmiar możecie uciąć nożyczkami 🙂 Jak się wszystko zgadza, idziemy dalej.
7. Pasek zaszywamy wzdłuż krótszego boku w odległości 1 cm od krawędzi. Parametry maszyny są u mnie takie same, jak w pkt. 2 tej instrukcji. Dla przypomnienia:
- rodzaj ściegu: prosty
- długość ściegu: + .S.S. – (to jest właśnie ten elastyczny)
- szerokość ściegu: 3
- docisk stopki: 0
- naprężenie nici: 1
8. Przygotowany przez nas pasek składamy w sposób widoczny na zdjęciu, a następnie na pół i mocujemy go szpilkami. Prawe strony są na wierzchu.
9. Teraz mocujemy nasz pasek ze szpilkami w dół czapeczki w sposób widoczny na zdjęciu. Miejsce widocznego brzegu paska łączymy z jednym z brzegów czapeczki, aby zachować ciągłość (patrz: pkt 12.) i estetykę wykonania.
10. Zaszywamy ściegiem prostym elastycznym. Do tego celu polecam Wam zdjąć rękaw z maszyny.
11. Czapka prawie skończona. Teraz obrębiamy boki.
12. Wywijamy pasek na prawą stronę i gotowe!
Czapka z wiązaniem podwójnym i paskiem tworzącym zakładkę
1. W tej czapce postępujemy podobnie, jak przy poprzedniej aż do pkt. 3 z tą tylko różnicą, że tutaj inaczej możemy obszyć paski przy czubku, aby były nieco szersze. Ustawienia mojej maszyny są takie same, jak w pkt. 2 instrukcji powyżej.
2. Po zaszyciu i obrębieniu boków, odwracamy czapkę na prawą stronę i wiążemy osobne supełki.
3. Teraz przejdziemy do zrobienia paska na spód czapki. Do tego będą nam potrzebne odpowiednie obliczenia, które przedstawiłam w powyższej instrukcji. W tym punkcie je nieco powtórzę:
Ważne i podstawowe pomiary:
Wysokość na przykładzie różowej czapki to łączny wynik 3 cm przy jej całkowitym wykończeniu. Aby otrzymać taki wynik docelowo, należy tę wartość pomnożyć przez 2 (materiał będziemy składać na pół), a następnie dodać do tego zapas na zaszycie, czyli + 2 cm. Łączny wynik w tym przypadku wyniesie 8 cm.
Długość paska ma zawsze stały wymiar, który jest zależny od docelowego kształtu czapki. W tym celu musimy znać jedynie jej wartość, która w tej czapce daje nam łączny wynik 44 cm ((24*2 [suma dwóch części czapek przed zaszyciem]) – 4 [łączne zaszycie obu części czapki] = 44). Do docelowej szerokości czapeczki po zaszyciu dodajemy zawsze 2 cm na obszycie. Czyli w moim przypadku jest to 46 cm.
Sposób na szybko:
Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteście pewni Waszych pomiarów lub wolicie chodzić „na skróty”, możecie przyłożyć złożony na pół po długości pasek do zaszytej czapeczki w taki sposób, w jaki będziemy ją później wszywać. Niepotrzebny nadmiar możecie uciąć nożyczkami. Zdjęcie poglądowe, jak to zrobić jest w pkt 6. instrukcji powyżej.
4. Składamy pasek na pół wzdłuż szerszego boku, mocujemy szpilkami i zaszywamy krótsze boki w odległości ok. 1 cm od krawędzi.
5. Odwracamy pasek w sposób widoczny na zdjęciu, a następnie mocujemy dłuższe części boków do siebie szpilkami. Prawa strona na wierzchu.
6. Teraz będziemy mocować pasek do czapki w taki sposób, aby później tworzył nam zakładkę – czyli do środka czapki od strony zewnętrznej.
7. Aby było nam wygodniej podczas szycia, polecam Wam po umocowaniu paska szpilkami obrócić czapkę na lewą stronę. Szyjemy na wolnym rękawie maszyny ściegiem prostym elastycznym.
8. Następnie obrębiamy boki zygzakiem lub overlockiem.
9. Teraz będziemy stębnować czapkę od wewnątrz, aby pasek tworzący zakładkę na zewnątrz czapki ładnie się układał i szwy nie odstawały podczas użytkowania.
Stębnujemy na lewej stronie czapki, ok 2 mm od granicy paska. Pisakiem krawieckim zaznaczyłam Wam miejsce, gdzie będziemy stębnować. Starajcie się, aby podczas szycia wewnętrzna zaszyta część z obrębieniem znajdowała się po lewej stronie, a materiał przechodził gładko pod stopką. Co jakiś czas podnoście stopkę i sprawdzajcie od dołu materiał, czy się odpowiednio układa.
10. Odwracamy czapkę na prawą stronę i podwijamy dolny pasek do góry. Prawie gotowa 🙂
11. Na koniec polecam Wam zaszyć części boczne podwinięcia czapki z bokami, aby podwinięcie było bardziej stabilne podczas użytkowania. Ja ten zabieg wykonuję ręcznie.
Nasze czapki są już w pełni gotowe!
Jak uszyć czapkę dla dziecka – podsumowanie
Ten tutorial tworzyłam znacznie dłużej na komputerze, niż przy maszynie do szycia 😉 Na początku miała być wersja tylko z supłem łączonym oraz paskiem wszytym od wewnątrz. Siedząc jednak trochę przy maszynie, „rzeźbiąc” i tworząc pomyślałam, że przecież można jeden wykrój zrobić na parę różnych sposobów – wystarczy np. zmienić miejsce wszycia paska czy inaczej zawiązać supły. Czapka beanie to mój prawdziwy must-have w szafie – zarówno u Kruszyny, jak i u siebie. Dlatego nie mogło zabraknąć tu tej instrukcji.
Ponieważ wykonanie czapeczki z supłem również sprowadza się do więcej niż jednego wariantu – mamy ostatecznie tutorial na dwa rodzaje czapek i kilka przykładowych sposobów na ich wykonanie. To, w jaki sposób będziecie je tworzyć zależy głównie od Waszej kreatywności. Ta instrukcja to jedynie baza – cała reszta zależy od Was 🙂
Jestem ciekawa, który rodzaj czapki spodobał się Wam najbardziej? Dajcie znać w komentarzach. Do mnie najbardziej przemówiła czapeczka z łączonym supłem i szerszym dolnym paskiem (na zdjęciu głównym to ta w trójkąty). Uszyłam ją z dosłownych garstek materiału, który mi pozostał, a efekt mnie naprawdę zachwycił. Po więcej tutoriali zapraszam tutaj.
Życzę Wam miłego szycia i przysłowiowego połamania igły! 😀
Ania