Jak uszyć opaskę do spania? Prosty tutorial + darmowy wykrój
Jak widać, dziś chcę Wam przedstawić kolejne szycie z resztek oraz praktyczne zastosowanie powstałego uszytku. Jest to prosty tutorial o tym, jak można uszyć sobie opaskę do spania z wykorzystaniem niewielkich, opcjonalnych detali, które mogą ją upiększyć. Bo w końcu nawet najmniejszy detal ma spore znaczenie 🙂 Jak krok po kroku stworzyć więc taką opaskę na oczy? Zapraszam do wpisu!
Jak uszyć opaskę do spania?
Potrzebne rzeczy:
- niewielki materiał główny – łączne wym. minimum 20 x 20 cm
- cienka owata / włóknina o grubości ok. 3 mm (u siebie wykorzystałam kawałek grubszej owaty, którą delikatnie rozdzieliłam na cieńszą warstwę)
- wykrój na opaskę do spania -> TUTAJ możesz pobrać mój darmowy wykrój do tej opaski 🙂
- metalowe kółka i regulator do gumy ramiączkowej o szerokości ok. 1 cm
- gumka / guma na podtrzymanie opaski (o konkretnych wymiarach piszę w pkt. 2 instrukcji)
- podstawowe przyrządy do szycia: maszyna, igła, nici, nożyczki itp.
Jeśli chodzi o materiał – polecam wykorzystać taki, który okaże się da Was najwygodniejszy i mięciutki, np. jersey, jersey wiskozowy, delikatny welur itp.. Na uszycie swojej opaski wykorzystałam jersey wiskozowy – z większego kawałka uszyłam dla siebie czarny kardigan (pierwsza czarna, uszyta rzecz w mojej szafie i kardigan, których jeszcze niedawno nie lubiłam ;), który służy mi też za cieniutki szlafrok. Kwiatki na jednym z materiałów głównych naniosłam na materiał wcześniej dla ozdoby i są one pozostałością po koronce z mojego kompletu bielizny 🙂
Tutorial
- Jeśli z różnych powodów wolimy stworzyć wykrój samodzielnie – polecam w tym celu wykorzystać albo okulary z dużymi oprawkami, albo posiadaną na stanie opaskę na oczy (np. kupioną jakiś czas temu).
Wystarczy nam kształt ołówkiem z jednej strony – bo dla uzyskania symetrii, będziemy ciąć po zgięciu. Aby utworzyć środek osi, polecam w tym celu użyć ekierki.
Teraz odmierzamy ok 1 cm od stworzonego kształtu – będzie to potrzebne na zaszycie. W moim wykroju do góry dodałam ok. 1,5 cm więcej.
Zginamy kartkę na linii osi i wycinamy.
Po bokach w wyznaczonych przez siebie miejscach prowadzimy symetryczne oznaczenia na wszycie gumki / sznurka itp.
Wykrój na opaskę jest już gotowy! 🙂 Czas na szykowanie części do szycia.
2. W tym celu potrzebujemy:
- 2 x materiał główny
- 1 x cienka owata
- gumka do podtrzymania opaski* – u siebie wykorzystałam do tego mały zestaw z akcesoriów do szycia bielizny, abym mogła regulować rozmiar gumki na głowie
- opcjonalnie: 1 lub 2 części bawełny na warstwę między owatą, a materiałem głównym
*jeśli chodzi o wymiar gumy – odmierzam długość od jednej skroni do drugiej w obrębie potylicy ( u mnie jest to ok. 31 cm), a następnie dodaję do podanej wartości ok 15 cm na możliwość regulacji = ok. 46 cm. Niewielkie części gumki na wszycie kółek mają po 4 cm każda 🙂
Nie zapomnijmy o potrzebnych oznaczeniach na wszycie gumki! 🙂
3. Owatę przykładamy do lewej strony jednej z części materiału głównego i przypinamy szpilkami.
Jeśli np. nasz materiał posiada niewielkie dziury, przez które może się przedostać owata – polecam między nią, a materiał główny wszyć wspomnianą powyżej cienką warstwę bawełny.
Obie części zaszywamy ściegiem prostym w bardzo niewielkiej odległości od brzegu. Długość ściegu – jak największa. Szyjemy po stronie, gdzie stopka nie ma bezpośredniej styczności z wypełnieniem
4. Teraz przyszykujemy dekoracyjne części na gumę (dla osób, które nie szyją wersji z klasyczną gumką lub sznurkami).
Kawałki gumy przekładamy przez kółka i mocujemy szpilką. Prawa strona gumy jest na zewnątrz.
Szyjemy kilkukrotnie dla wzmocnienia, w odległości ok 3-5 mm od brzegu. Nie jest to konieczne, ale osobiście korzystam z takiej opcji, by guma trzymała się równo i łatwiej było mi ją wszyć w część opaski na kolejnych etapach. Dzięki temu mam pewność, że nic się w trakcie szycia nie przesunie 🙂
Przygotowane części przykładam do oznaczeń (nacinków), gdzie będziemy je wszywać. Miejsce, gdzie szyłam przed chwilą białą nicią idzie po równej linii z krawędzią materiału głównego.
Tutaj zmieniłam już nić na czarną 🙂 Części wszywamy zygzakiem – u mnie szerokość ściegu 3, długość 1,5.
5. Czas na zszycie ze sobą materiałów głównych. W tym celu przykładamy je prawymi stronami do siebie i mocujemy szpilkami.
Pamiętajmy o pozostawieniu niewielkiego otworu na wywinięcie 🙂 W tym celu oznaczam sobie miejsce początku i końca szycia.
Szyjemy w odległości ok. 0,7 cm od brzegu ściegiem prostym lub elastycznym – w zależności od tego, jaki materiał używamy.
6. Nadmiar materiału przycinamy na odległość ok 3 mm od miejsca zaszycia. Normalną szerokość brzegu pozostawiam sobie w miejscu niezaszytego otworu – dzięki temu łatwiej jest mi ją potem zaszywać ręcznie.
Wywijamy naszą opaskę na prawą stronę.
7. Zanim zaczniemy zaszywać dziurę – upewnijmy się kilkukrotnie, czy nasze części na gumkę są na pewno wszyte symetrycznie, np. składając opaskę na pół lub odmierzając wartości na macie krawieckiej:)
8. Zaszywamy dziurę – ręcznie lub maszynowo.
Prace końcowe
9. Teraz będziemy do całości dodawać regulowaną gumkę. W tym celu przeciągamy ją przez regulator w taki sposób, by z jednej strony odstawało nam ok. 1,2 cm na zaszycie. Prawa strona gumki jest na wierzchu.
Zaszywamy końcówkę gumki zygzakiem lub ściegiem ozdobnym po lewej stronie.
10. Teraz przekładamy tę część w taki sposób, jak widać na zdjęciu. Gumka powinna być zwrócona lewą stronę do nas. Regulator mamy z lewej strony, a drugi koniec gumy przeciągamy przez kółko.
11. Teraz ponownie przeciągamy gumkę przez regulator…
… i gotowe! 🙂
12. Na koniec wystarczy przeciągnąć gumkę przez drugie kółko i zaszyć w podobny sposób, jak na początku tworzenia gumki z regulatorem.
Mocujemy szpilką na lewej stronie…
… i zaszywamy zygzakiem lub ściegiem dekoracyjnym.
Nasza opaska jest już gotowa! 🙂 Jeśli ktoś chce – można ostębnować brzegi w odległości ok. 2 mm od krawędzi. Osobiście wolę taką wersję, jak jest – więc zostawiam bez stębnowania.
Podsumowanie
Pomysł na stworzenie tego tutorialu przyszedł mi zupełnie przypadkiem. Chciałam zrobić pożytek z resztek koronki po szyciu kompletu bielizny, a przy okazji bardzo potrzebowałam wrócić do metody spania z opaską na oczach. Jest ona dla mnie pomocna zwłaszcza podczas sporadycznych drzemek w ciągu dnia, kiedy jestem wyczerpana i potrzebuję choć półgodzinnej drzemki, a światło dzienne nie pozwala mi choć na chwilę zasnąć – nawet przy zamkniętych oczach i zasłoniętym oknie 😉 Dodatkowo, tego typu opaska bardzo się mi zawsze przydawała podczas podróży. Nie mam pojęcia, co się stało z moją pierwszą, jaką kiedyś sobie kupiłam… Ale teraz na szczęście mogę w każdej chwili uszyć sobie nową <3
Udostępniam Wam tutaj tej tutorial, bo uznałam, że może tego typu prosta instrukcja okaże się dla kogoś pomocna. Jeśli tak jest – będę wdzięczna za feedback z Waszej strony! Chętnie też się dowiem, jakiego typu instrukcje przydałyby się Wam tutaj w przyszłości – piszcie śmiało! Albo pod spodem w komentarzu, albo, w prywatnej wiadomości, albo w “socialach” – gdzie Wam lepiej 🙂
Tymczasem życzę Wam przyjemnego szycia… i odpoczynku!
Ania 🙂
4 komentarze
malinowamamba
Rok temu zainteresowałam się szyciem. Stworzenie czegoś samodzielnie daje mega satysfakcję! Świetnie, że tworzysz takie proste tutoriale krok po kroku dla każdego 🙂
Biała Nić
Super, że szycie Cię zainteresowało! 🙂 Zgadzam się z Tobą – daje to ogrom satysfakcji i wysoko podnosi poziom endorfin 😉 Tworzenie tutoriali to chyba jedna z moich większych przyjemności, jeśli chodzi o tematykę szycia na blogu. Dobrze wiedzieć, że są one przydatne! 🙂
zewsząd i znikąd
Czy są gdzieś porady, jak uszyć coś takiego ręcznie? Umiem zeszyć ręcznie tak, żeby się nie rozwaliło, natomiast maszyny do szycia: 1. nie umiem używać, 2. nie mam…
Biała Nić
Witaj! Niestety nie natrafiłam do tej pory na miejsce, gdzie byłaby instrukcja ręcznego szycia takiej opaski, ale jeśli masz w sobie chęć, by ją uszyć bez wykorzystania maszyny, to polecam podążać za wskazówkami z instrukcji, używając do tego celu igły i nitki zamiast maszyny. Wtedy można pominąć użycia gumy ramiączkowej i użyć w tym celu klasyczną gumkę (będzie to mniej kłopotliwe rozwiązanie przy ręcznym szyciu), a zamiast szycia z resztek na części głównej opaski, wykorzystać po prostu jednolity materiał :). Cały proces będzie możliwe bardziej czasochłonny, ale efekt i satysfakcja po samodzielnym uszyciu takiej opaski będą takie same, a może nawet większe 🙂