LIFESTYLE & MUMSTYLE,  SZYCIE,  TUTORIALE

Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki – TUTORIAL

Jest to moja pierwsza instrukcja związana od początku do końca z szyciem ubrania, a także pierwszy wpis po nieco dłuższej przerwie od Białej Nici 🙂 Pomysł na zrobienie tego tutorialu przyszedł do mnie w chwili, kiedy tworzyłam jedną z sukienek dla mojej córeczki. Uznałam, że na ten moment udało mi się na tyle opracować kilka własnych metod związanych z szyciem prostych ubrań (zwłaszcza dla dzieci:), że może instrukcja z dokładnymi zdjęciami związana z tym, jak uszyć prostą, codzienną sukienkę dla dziewczynki okaże się dla kogoś pomocna.

Jak uszyć sukienkę – potrzebne rzeczy:

 • wykrój na prosty, klasyczny T-shirt

Powinien on być zgodny z rozmiarem dziewczynki; ten, który użyłam do tej sukienki pochodzi z bazowej wersji T-shirta z książki A. Tylak “Super T-shirt“, ale równie dobrze możecie ten wykrój zrobić sami (na podstawie ulubionej koszulki dziecka) lub kupić np. w wersji elektronicznej w internecie. Tu polecam spróbować z wykrojami w wersji PDF z MadeByMe Patterns, które co jakiś czas kupuję na stronie olabela.pl. Nie mogłam na stronie znaleźć wykroju na “zwykły T-shirt”, więc podaję opcję na wersję z długim rękawkiem + opcja z falbanką lub wersja bluzki z krótkim/długim rękawem i opcjonalną kieszonką – tej oczywiście tu szyć nie będziemy (chyba, że ktoś ma inną koncepcję na sukienkę:), chodzi mi głównie o bazowy wykrój na T-shirt. Na pewno inne wykroje znajdziecie także na burda.pl lub patterns-wykroje.pl. Bazowy wykrój zawsze warto mieć – osobiście bardzo często korzystam w ubraniach dla mojej córeczki z prostych “bazówek”, które w trakcie tworzenia modeluję zgodnie z aktualną koncepcją.

 • materiał na sukienkę

Oczywiście (jak zwykle :D) korzystałam z jersey-u i myślę, że na taką prostą, codzienną sprawdzi się on świetnie świetnie (choć wiadomo, że możecie szyć z tego, co zechcecie:); w zależności od rozmiaru dziecka trzeba będzie dobrać odpowiednią długość materiału, który zużyjemy. Mi wystarczył około 1 mb o szerokości 140 cm, by zrobić sukienkę dla rozmiaru 92 i jeszcze mi odrobina została na zrobienie jej chusty przeciwsłonecznej na głowę 🙂

Dodatkowe rzeczy:

 • guziczek i mała gumka na tylne zapięcie (jeśli będziemy szyć sukienkę dla mniejszego dziecka)
 • papier do wykrojów – ja zazwyczaj korzystam ze zwykłego szarego
 • szpilki, nożyczki, pisak krawiecki
 • metr krawiecki, linijka, ekierka
 • maszyna do szycia (jeśli macie owerloka, też będzie super – zwłaszcza do jersey’u) i nici – niekoniecznie białe 😉

Przygotowanie wykroju i wszystkich potrzebnych części

1. Na początku warto ustalić (wstępnie zaplanować, rozrysować itp.), jaki docelowy wygląd ma mieć sukienka. Można przykładowo do ramion wszyć same rękawki, wykończyć je tak, jak dekolt – lamówką lub zrobić np. mix i połączyć bazowy krótki rękaw z falbaną. Wszystko zależy od naszej koncepcji. W tej instrukcji postanowiłam zrobić wersję sukienki z falbanami na rękawkach, ale przykładowo wrzucam także zdjęcie, na którym jest wykrój na rękawek.

Na wykroju T-shirta zagięta linia wyznacza mi miejsce talii. Kiedy nanosiłam wykrój na materiał, zgięłam go przed przypięciem do środka, odrysowałam i dałam pod talią dodatkowy 1 cm zapasu za zaszycie. Części wykroju będące “połówką” całości przykładamy do złożonego materiału prawymi stronami do siebie i przypinamy od miejsca złożenia. Poniżej pokazałam na przykładzie wykroju do falbany, w jaki sposób to zrobiłam.

Ważne wskazówki dotyczące przygotowania materiału:

Przed nanoszeniem wykrojów bardzo ważne jest, by materiał był wcześniej zdekatyzowany*, a nitka prosta przy odrysowywaniu części powinna iść “w dół wykroju” – w jerseyu lub na materiałach z nadrukami jest to świetnie widoczne w sposobie układania się druku lub patrząc na splot, których linie (widoczne zwłaszcza przy lekkim naciągnięciu) powinny układać się równolegle do siebie.

*czyli ogólnie mówiąc przeprany i dobrze przeprasowany po kupieniu. Jeśli chciałby wiedzieć więcej “z czym to się je”, to o dekatyzacji świetnie pisze Julia Dzwończyk z bloga joulenka.pl – zachęcam do zapoznania się! Są tam całościowe i przydatne informacje 🙂

20200717 173601 1024x736 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

2. Wykrój na falbanę można zrobić samemu tworząc coś na kształt przepołowionej “łezki”. Dolna linia powinna być prosta, a górna układać się na kształt łuku (będziemy ją potem wszywać w ramię). Dzięki temu falbana będzie ładnie “wchodzić” w ramię. Ja falbanę zazwyczaj robię z jak najmniejszych “ścinków” materiału, by nic się nie zmarnowało 😉 To, jak długą i szeroką falbanę chcemy zrobić, zależy tylko od nas – np. można zrobić ją nieco szerszą i mocniej zmarszczyć. Więcej o falbanie będzie poniżej.

20200717 143053 1024x725 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

3. Część spódnicy to w sumie jeden długi prostokąt o takiej długości, jaką chcemy mieć docelowo. U mnie jej długość wyniosła 27 cm + dodatek: 1 cm na przyszycie w talii i 2 cm na podwinięcie dołu = łącznie 30 cm. Szerokość tego “prostokąta” to suma obwodu wyciętych kawałków korpusu przy talii pomnożona przez 2. Czyli, jeśli obwód talii wyniósł u mnie łącznie 60 cm (po 30 cm na każdą z części), to szerokość spódnicy będzie 2x większa, by zrobić dodatkowo marszczenia – łącznie 122 cm ( + 2 cm na zaszycie). Gdyby ktoś z Was nie miał tak szerokiego materiału, można też zrobić dwie części po 60 cm z tą różnicą, że do każdej z nich dodajemy jeszcze łącznie 4 cm na zaszycie.

O tym, jak przygotować paski na lamówki, piszę już poniżej 🙂

1 1024x825 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Szycie dekoltu z lamówką

4. Wstępnie odmierzamy długość dekoltu części przodu i tyłu sukienki. Poniżej na przykładzie przodu pokazałam na tej kanciastej białej linii, co mierzymy 😉 Tak samo odmierzamy tył dekoltu i dodajemy podane wartości do siebie, następnie odejmujemy od tej sumy 4 cm – ta wartość to miejsca, które nam “znikną” z dekoltu po zszyciu ramion. Jeśli materiał, który będziecie używać na lamówkę jest bardzo rozciągliwy, możecie jeszcze odjąć od przyjętej wartości ok 2 cm lub więcej, by dekolt nam nie odstawał i ładnie trzymał kształt (zwłaszcza warto odjąć nieco więcej, jeśli np. będziecie szyć z jerseyu’u wiskozowego, który jest megarozciągliwy ;). U mnie wartość docelowa lamówki dekoltu wyniosła 32 cm (22 cm przód + 14 cm tył – 4 cm zaszycia ramion).

Jeśli chodzi o wysokość, ma ona u mnie 3 cm. Ponieważ szyję z jersey’u, nie zaprasowuję jej do środka przed szyciem i korzystam z jej “przywilejów” rozciągania się 🙂 Tu ważna uwaga – kiedy będziecie wycinać pliskę, najlepiej ją wykonać ze skosu (tzn. pod kątem ok 45 stopni od kierunku nitki prostej), zwłaszcza gdy korzystamy z innego materiału, niż jersey. Dzięki temu korzystając np. z batystu, który z natury nie jest zbyt rozciągliwy, nadamy mu nieco rozciągliwości tworząc plisę do lamówki właśnie w ten sposób. Ponieważ od momentu, gdy raz przypadkowo zabrakło mi materiału na zrobienie plisy ze skosu musiałam ją zrobić po linii prostej – już przy tym pozostałam przy jersey’ach. Materiał świetnie współpracuje podczas tworzenia lamówki i się rozciąga na tyle dobrze, że ładnie trzyma mi kształt dekoltu 🙂

2 4608x3456 2 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

5. Jeśli szyjemy sukienkę dla mniejszego dziecka, trzeba będzie zrobić dodatkowo wcięcie na plecach z zapięciem na guziczek, by sukienka mogła z łatwością przejść przez głowę. Po wyznaczeniu środka, prowadzę do dołu prostą linię o długości 5 cm i ją przycinam.

3 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
4 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

6. Teraz od razu przygotujemy małą lamówkę na tył. Wysokość tak, jak wcześniej ma 3 cm. U mnie ma ona łącznie 12,5 cm szerokości (po 5 cm na każdą ze stron + 0,5 cm na szycie kawałek “pod” miejscem przycięcia + 2 cm na podwinięcie końców lamówki przy dekolcie). Dlaczego tak – o tym będzie więcej za niedługo 🙂

1 4608x3456 1 1024x664 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

7. Czas na zszywanie ramion. Łączymy je szpilkami prawymi stronami do siebie. Staramy się je zszyć w taki sposób, by układały się równo względem siebie. Część pleców jest zazwyczaj nieco “szersza”, więc trzeba będzie nieco wdać materiał w taki sposób, by wszędzie było równo i gładko wszyte.

Często pomocniczo wbijam też szpilki po bokach zakończeń, by mieć pewność, że równo wszyję całe ramię.

5 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
6 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Podczas wszywania ramion staramy się tak układać materiał pod stopką, by wszystko było tam gładko, bez żadnych wybrzuszeń. Początkowo szło mi to strasznie opornie i bardzo długo, ale warto się nieco nad tym “pobawić”, by nie trzeba było niepotrzebnie poprawiać 🙂

8 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
9 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

8. Rozprasowujemy szwy ramion, a także obrębiamy – tu się zagalopowałam i jak widać tego nie zrobiłam … 🙂 Na szczęście ten jersey się nie pruje więc nie jest aż tak tragicznie. Czasem też się zdarza, że osoby szyjąc z dresówek nie zawsze z tego powodu wykańczają boki, ale jeśli o tym pamiętamy – warto ładnie wykończyć ubranie.

11 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
12 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Jeśli zaszyte boki nieco odstają poza dekolt, przycinamy je.

13 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
13b 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

9. A teraz będzie moja ulubiona część – tworzenie lamówki 😀 Mam nadzieję, że ta prosta, klasyczna metoda a zwłaszcza jej spokojnie wszywanie sprawią, że polubicie to tak samo, jak ja. U mnie podstawowa zasada w jej szyciu brzmiąca “na spokojnie i powoli” sprawdza się świetnie.

Przykładamy koniec paska lamówki prawą stroną do prawej strony materiału od miejsc końca tyłu (pomijając przycięcie) i spinamy całość szpilkami.

14 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
15 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Jeśli będziecie mieć mniejszą lamówkę od dekoltu, trzeba będzie ją nieco naciągnąć przed umocowaniem.

16 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Tutaj podam taki mój (choć może nie tylko ja tak mam:) sposób na to, by zawsze szyć prosto wszystkie części ze sobą. U mnie świetnie się sprawdza zasada “szyję zawsze tak, by pod stopką mieć przeważnie główne miejsce ubrania” – czyli szyjąc coś dla Kruszyny, tym głównym miejscem jest zawsze korpus góry i właśnie od tej strony zawsze szyję całość pod maszyną. Dzięki temu, nawet jeśli nie zawsze wyjdzie prosto przyszycie falbany, bo np. “odskoczy o parę mm – miejsce korpusu nigdy nie będzie miało tzw. fali Dunaju 😉 Dlatego po przeszpilkowaniu, obróciłam sobie materiał i zaczęłam szyć od strony tej mojej “głównej części”.

17 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Szyję w odległości ok 1 cm od brzegu. Podczas szycia zwracamy uwagę na to, by wszystkie zszywane części były równo względem siebie, a lamówka została wszyta tak, jak “zaplanowaliśmy” szpilkami. Czasem trzeba będzie podnieść stopkę i co nieco poprawić, lekko ją naciągnąć itp., by wszystko wyszło dobrze.

18 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
19 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Ucinamy nadmiar brzegu na ok 2-3 mm.

20 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
21 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Następnie składamy lamówkę na 1 cm do środka i ponownie, lekko ją naciągając w razie potrzeby (byle nie za mocno!) w taki sposób, by na styk zakryć przed chwilą powstały szew.

22 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
23 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
24 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Następnie całość fastrygujemy. Można do tego użyć maszyny, ale mi czasem materiał z lamówki “odskakiwał” od spodu, przez co musiałam go nie raz pruć i robić lamówkę od nowa.

Dlatego zaczęłam je ostatecznie fastrygować ręcznie. Czasem najlepiej sprawdzają się proste metody. W tym celu polecam dobrą muzykę w tle lub ciekawy podcast – i przyjemnie się tak powoli tworzy 🙂

25 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Do fastrygi najlepiej użyć nici kontrastowej, dzięki czemu łatwiej będzie się ją potem rozpruwało.

26 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Teraz już wszywamy lamówkę docelowym ściegiem prostym (u mnie dł. 2,5) na prawej stronie dekoltu. Staramy się przez całość szycia trzymać prostą linię, którą zaczynamy szyć. U mnie jest to ok 2 mm od brzegu.

27 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
28 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Rozpruwamy wcześniejszą fastrygę.

29 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
30 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

10. Czas na wykończenie przycięcia. Jest na to w sumie parę sposobów. U mnie sprawdza się ten poniżej. Podobnie jak wcześniej przykładamy pasek lamówki do prawej strony materiału z tą różnicą, że pozostawiamy 1 cm poza dekoltem.

31 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Przerzucamy go na drugą stronę i mocno mocujemy szpilką

32 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
33 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Mocujemy całość paska. Najtrudniejsze do przyszycia (zwłaszcza na początku) może być przyszycie jej w linii wcięcia, ale na pewno z czasem będzie szło coraz lepiej:)

34 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

W trakcie szycia w miejscu wcięcia trzeba będzie parę razy podnosić stopkę i odpowiednio przesuwać materiał, by nie zszyć go przez przypadek ze sobą.

35 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Szyjąc starajmy się zwrócić uwagę na to, by oba końce mocno przylegały do siebie – w przeciwnym razie może nam powstać nierówność, którą zauważycie po mojej jednej stronie już wszytej lamówki karczku.

36 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
37 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Z mocowaniem szpilką i fastrygą robimy podobnie, jak przy dekolcie. Jedyna różnica jest taka, że jeden z końców, gdzie chcemy mieć zapięcie na guzik, pozostawiamy na chwilę niezaszyty.

38 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
39 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Zanim zaczniemy szyć docelowo, od razu umocujemy do tego miejsca całości malutką gumkę (ew. gumosznurek lub zrolowany kawałek z resztki jersey’u ) do zapinania guziczka. U mnie wynosi ona ok. 6 cm.

40 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Składamy ją razem i zszywamy ze sobą, następnie wkładamy ją w wyznaczone przez nas miejsce dekoltu.

41 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Powinna ona być włożona jak najgłębiej, a potem podczas docelowego szycia przeszyta parę razy by mieć pewność, że się nie rozpruje.

42 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Kiedy wszystko jest gotowe, szyjemy ostatecznie lamówkę przy karczku – podobnie jak wcześniej, też 2 mm od lewego końca lamówki.

43 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Z prawej strony karczku po zaszyciu możecie zobaczyć poniżej miejsce, które tuż przy brzegu nieco odstaje do góry. Dlatego bardzo istotne jest to, by podczas szycia tej lamówki przy brzegach w miejscu podwinięcia na ten 1 cm do wewnątrz – mocno się nam trzymała.

Jeśli jednak po paru próbach nie wychodzi Wam “idealnie” (o ile szycie idealne jest możliwe;), to czasem sytuację może uratować wszyty w tym niedokładnie zrobionym miejscu guziczek.

44 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Teraz nadamy karczkowi odpowiedni kształt. W tym calu lamówkę spinamy równo ze sobą po obu stronach i przeszywamy w oznaczonym miejscu.

45 4608x3456 2 1024x576 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 151825 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
46 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Czas na ręczne wykończenie dekoltu 🙂 Wszytą uprzednio gumkę mocujemy od strony wewnętrznej w taki sposób, jak widać poniżej. Starajmy się nie przebijać materiału do strony zewnętrznej.

47 3456x4608 1 768x1024 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
48 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Na sam koniec przyszywamy guziczek.

20200717 152009 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Ten tutaj pochodzi z mojego “magicznego” pudełka, w którym trzymam tzw. rodzinne guziki od mojej babci i mamy 🙂 Ten fioletowy typ chyba był kiedyś na rękawach żakietu mojej mamy, kiedy byłam jeszcze dzieckiem.

49 4608x3456 1 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Nasz korpus jest prawie gotowy! Czas zrobić falbanę 🙂

Wykończenie ramion – falbanka

11. Tak, jak pisałam wcześniej – nasz wykrój na nią powinien mieć kształt przepołowionej “łezki” z odstępem łuku od pionowej dolnej linii na co najmniej 1 cm. Jeśli chcemy zrobić większe podwinięcie, zwiększamy ją w miejscu łuku o podaną wartość (np. o dodatkowe 2 cm).

Mi na kawałkach tkanin nie starczyło miejsca, więc zostawiłam tak, jak miałam na wykroju. Potrzebujemy takie dwie osobne części. Poniżej pokazuję w większości przykład tworzenia falbany na jednej sztuce.

20200717 143053 1024x725 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 143159 1024x651 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Po naniesieniu wykroju przycinamy go.

20200717 143233 1024x585 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 143337 1024x630 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 143442 1024x458 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

W miejscu linii prostej podwijamy materiał o wyznaczoną przez siebie wartość. U mnie było to 0,5 cm, bo maksymalnie tyle mogłam tutaj zdziałać przy takich mniejszych częściach 🙂

20200717 143929 1024x449 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

W taki sam sposób postępujemy z drugą częścią “łezki”.

20200717 152124 1024x489 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Pierwszy sposób na marszczenie – stopka do marszczeń

Jeśli planujecie częstsze szycie falban, spódnic, czy np. firanek, to polecam Wam zaopatrzyć się w specjalną stopkę do marszczeń. Jest po prostu genialna 🙂

20200715 154948 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Ważne jest sprawdzenie, jak zachowuje się dany materiał w trakcie marszczenia, bo być może trzeba będzie nieco pokombinować przy ustawieniach maszyny – na pewno ją “wyczujecie”. Polecam najpierw poćwiczyć na tym samym materiale, które pozostały po wycięciu wykrojów.

By uzyskać poniższe marszczenie, ustawienia w mojej maszynie (Janome Jubilee 6507) były następujące:

 • naprężenie nici: 2
 • docisk stopki: 0
 • szerokość ściegu: 3
 • długość ściegu: 4
20200717 152327 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 152603 1024x547 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Przed umocowaniem ich do ramion sprawdźmy, czy mają podobne wielkości. Następnie wyznaczmy na nich środek, który przykładamy prawymi stronami w miejscu szwu ramion.

20200717 152803 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

W zależności od tego, na jaką długość chcecie mieć falbanę, odmierzamy od końca miejsca pach równe wartości po obu stronach. U mnie było to 4 cm.

20200717 153433 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Mocujemy całą falbanę.

20200717 153449 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

I szyjemy. Tutaj także robię to od strony korpusu, by równo się on układał po wszyciu falban.

20200717 153553 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 153906 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Przycinamy nadmiar przy brzegach na ok 2 mm i obrębiamy, zaczynając od boków sukienki.

20200716 121423 1024x603 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200716 121643.jpg 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 154754 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

12. Podwijamy do środka na 1 cm pozostałe części ramion.

20200717 154915 1024x614 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Można je zaszyć na dwa sposoby – albo od miejsca kończenia się szwu idącego po łuku z zewnątrz lub prowadząc równoległą linię od brzegu w miejscu, gdzie kończy się falbana z prawej strony. Ja szyłam po linii łuku, przechodząc w trakcie szycia do równoległej od brzegu.

20200717 162600 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 163022 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 163057 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Teraz rozpruwamy widoczny szew, który powstał przy tworzeniu falbany.

20200717 163315 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

W podobny sposób postępujemy z drugiej strony ramienia.

20200717 163542 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

13. Kiedy obie falbany są wszyte, mocujemy boki prawymi stronami do siebie i zaszywamy.

20200717 165431 1024x797 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 165600 1024x608 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 165739 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Na koniec rozprasowujemy szew.

20200717 165849 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
20200717 170039 1024x803 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Cały korpus sukienki mamy już gotowy 🙂 Przechodzimy do spódnicy.

Jak uszyć spódnicę do sukienki.

14. Na początek stworzymy marszczenie w miejscu, gdzie będziemy łączyć spódnicę z górą sukienki. Tym razem zrobimy to w wersji klasycznej.

1 1024x825 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Drugi sposób na marszczenie

Najpierw upewnijmy się, że wzór (jeśli mamy jakiś w sukience) będzie się dobrze układał od góry do dołu.

2 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Szyjemy ściegiem prostym o niewielkim naciągu nici i jak najdłuższym ściegu. U mnie był ustawiony na 4, a naciąg nici na 1.

Ważne, by po obu stronach przed i po szyciu odstawały nam nitki na ok. 5 cm. Nie ryglujemy, ale szyjemy cały szew luzem, “jak leci”.

3 1024x717 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Prowadzimy równoległą linię nieco dalej od powstałego szwu w taki sam sposób. Ważne, by potem podczas przyszywania spódnicy w korpus, był on widoczny po prawej stronie (podobnie, jak przy tworzeniu falbanek).

4 1024x729 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
5 1024x691 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Teraz będziemy ręcznie marszczyć całość.

6 1024x625 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

W tym celu oddzielamy od siebie wszystkie odstające nitki.

7 1024x658 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Chwytamy dwie górne i przeciągamy marszczenia. Starajmy się o to, by nie rozpruć nitek.

8 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
9 1024x735 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Podobnie robię też z drugiej strony.

10 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Kiedy nasze marszczenie jest po części gotowe, będziemy sprawdzać, ile jeszcze trzeba pomarszczyć lub nieco poluzować, by spódnica wpasowała się w górę sukienki.

W tym celu odwracamy korpus na lewą stronę.

11 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Spódnicę składamy prawą stroną do siebie, mocujemy na końcu szpilką górę boku i sprawdzamy czy całość do siebie pasuje.

Marszczenia powinny się układać równo w każdym miejscu, a spódnica odstawać od całości na 2 cm w celu jej zaszycia.

12 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Kiedy formowanie spódnicy już się nam udało, czas zawiązać nitki przy marszczeniu, by nam ono potem nie “uciekło”. Można albo zrobić supły wiążąc wszystkie nitki, albo podobnie jak tutaj – zawiązać na supeł dwie górne i dwie dolne osobno.

13 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
14 1024x709 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Przycinamy nadmiar nici.

15 1024x689 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Zaszywamy teraz spódnicę w miejscu boku. Jeśli chcemy, możemy przed jej umocowaniem obrębić boki od góry jednego boku, przez dół, aż do drugiego, ew. zająć się tym później, po rozprasowaniu.

16 1024x610 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
17 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
18 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
19 1024x668 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Gdy spódnica jest już zaszyta, odmierzamy od dołu wyznaczoną przez siebie odległość na podwinięcie dookoła. U mnie ma ono docelowo ok 1,5 cm, więc odmierzam 3 cm na od dołu spódnicy.

20 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Przed zaprasowaniem podwinięcia, obrębiam dół na całej szerokości.

21 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

By materiał lepiej z nami współpracował podczas szycia, warto go porządnie zaprasować dużą ilością pary, układając go po wyznaczonych liniach.

22 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Po prasowaniu można jeszcze umocować podwinięcie szpilkami, żeby równo się układało przy szyciu lub posłużyć się “ułatwiaczem” – u mnie jest to liniał magnetyczny do szycia równych podwinięć 🙂

23 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Jak uszyć sukienkę – łączenie korpusu i spódnicy. Prace końcowe

15. Zaczynając od miejsca zszycia brzegów, mocujemy spódnicę do korpusu prawymi stronami do siebie. Następnie stopniowo przypinamy całość dookoła sprawdzając w trakcie, czy marszczenie wszędzie się równo układa. W razie czego poprawiamy lekko marszczenia w trakcie szpilkowania.

24 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Po umocowaniu obu części będę po raz kolejny (i już ostatni) szyć od strony korpusu 🙂

25 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Jak widzicie poniżej, teraz szyłam nieco bliżej brzegu, by od strony zewnętrznej nie zaszywać całości razem ze szwem marszczenia, które podobnie jak przy falbanach – trzeba będzie rozpruć.

W zależności od tego, jaka szerokość dalszej linii marszczenia wyszła u Was, na pewno wybierzecie odpowiednią szerokość szycia docelowego.

26 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Po przyszyciu obu części razem, odcinamy nadmiar nici na taką odległość, by od razu łatwiej pozbyć się pierwszego szwu z marszczenia, które nie będzie nam już potrzebne.

27 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Następnie obrębiamy boki…

28 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

… i zaprasowujemy je do dołu. Dodatkowo w miejscu łączenia się ze sobą brzegu korpusu i dołu możemy od wewnątrz przyszyć je ręcznie do siebie, by powstałe nam łączenie przy talii zawsze “szło w dół” zamiast do góry.

29 1024x768 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Odwracamy sukienkę na prawą stronę. Gotowa 🙂

31 856x1024 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki -podsumowanie

Tak wygląda u mnie szycie prostej, codziennej sukienki dla córeczki. A szyję je ogólnie dosyć często i z ogromną przyjemnością 🙂 Mam nadzieję, że ta instrukcja będzie dla kogoś pomocna – zwłaszcza, jeśli ktoś ma jakiekolwiek opory lub obawy przed szyciem ubrań. Tego typu sukienkę robi się naprawdę sprawnie i przyjemnie – na pewno przekonacie się sami 🙂

Ponieważ jestem po części samoukiem, po części zaś uczę się szycia na razie przez kursy online oraz książki czy czasopisma krawieckie – wciąż uwzględniam w moich sposobach na szycie pewien margines błędu, który może wynikać z mojej niewiedzy w danym temacie, bo np.ktoś mi czegoś nie przekazał, a można coś zrobić nieco lepiej, szybciej itp. 🙂 W przypadku, gdy ktoś z Was posiada jednak większą wiedzę krawiecką z dziedziny szycia ubrań, chętnie poznam Wasze porady czy wskazówki i nauczę się czegoś nowego.

Po więcej różnych tutoriali zapraszam do osobnej sekcji. Natomiast opaska widoczna na zdjęciach jest w osobnej instrukcji dostępna tutaj. Życzę Wam miłego szycia i do zobaczenia w kolejnym wpisie! 🙂

Ania

IMG 8184 1024x683 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
IMG 8181 2 1024x657 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
IMG 8159 1024x779 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL
IMG 8170 1024x741 Jak uszyć prostą sukienkę dla dziewczynki  TUTORIAL

4 komentarze

 • takie.szycie@gmail.com

  Rewelacyjna instrunkcja😍. Wszystko tak dokładnie opisane. Z dbałością o każdy detal. Będę szyła! Pamiętam że mnie kiedyś uczyli żeby pliski kroić ze skosu, wtedy będą lepiej się układały, ale nie wiem czy ma to zastosowanie też do dzianiny… 🤔 Tak dawno nie szyłam niczego wykończonego pliską, a pamiętam że gdy szyłam to główny problem miałam z tym że materiał wyciąga się na podkroju dekoltu i nie łatwo osiągnąć gładką linię. Trochę mi te wspomnienia odczarowałaś. 😁😘
  Dzięki za linki do stron z wykrojami, nie wszystkie znałam, a tyle tam kuszących wykrojów. Książka “Super t-shirt” to moje małe marzenie, jest już na liście szyciowych publikacji do kupienia.

 • Biała Nić

  O widzisz, zapomniałam uwzględnić w rozdziale o lamówce, że najlepiej ją robić ze skosu – mój błąd! Dziękuję, że zwróciłaś na to uwagę, zaraz to poprawię 🙃👍 Pewnie zapomniałam, bo przeważnie teraz szyję tak w jerseyach, ze kroje po nitce prostej. A zaczęło się od momentu, kiedy raz mi nie starczyło materiału i byłam “zmuszona” szyć w taki sposób🙊😅 W trakcie zauważyłam, że jak nieco ją zmniejszę w obwodzie i lekko naciągnę przy nakładaniu, to się zaczęła mi pięknie układać i wyglądała nareszcie “po ludzku” na dekolcie, więc przy tym zostałam😃
  Super, że info o stronach z wykrojami było dla Ciebie pomocne i że planujesz kupić tą książkę – jest naprawdę mega! Można z niej wiele dobrego wyciągnąć 😃✂️ Jak już uszyjesz sukieneczkę, chętnie zobaczę Twój efekt, na pewno będzie extra! 😃

 • Mamytkaniny

  Wow, świetny tutorial! Na pewno spróbuję uszyć sukienkę dla mojej córy – ona tylko w sukienkach by chodziła 😀 Ciekawe tylko czy mi się uda, moja przygoda z szyciem dopiero się zaczyna 🙂

  • Biała Nić

   Dziękuję, to z córki jest prawdziwa, mała kobietka 🙂 Jeśli za Tobą są już jakiekolwiek proste projekty i czujesz się nieco pewniej z szyciem, próbuj! Z pokładem cierpliwości i wielkimi chęciami, na pewno dobrze sobie poradzisz 😀 Gdyby jednak był to Twój pierwszy kontakt z maszyną i masz więcej obaw, niż pewności – radziłabym raczej zacząć od czegoś mniej wymagającego, np. poszewka na poduszkę, do której tutorial też gdzieś tutaj znajdziesz(ew. w internecie na pewno coś jeszcze napotkasz, bo jest tego naprawdę sporo!). Po to, by nabrać wprawy pod stopką, szwy były równe, a ręce się nie trzęsły podczas przepuszczania materiału 😉 Oczywiście zawsze możesz spróbować swoich sił od razu od sukienki (która w moim odczuciu znajduje się na średnim poziomie szycia, np. ze względu na lamówkę wszywaną w dekolt), choć z własnego doświadczenia wiem, że różnie się to kończy… ;D Przykładowo na pierwszy ogień szycie w/w lamówki do dekoltu może się okazać dość odważnym krokiem. Mimo to, wybór pozostaje po Twojej stronie i na pewno wybierzesz właściwe rozwiązanie, na miarę aktualnych umiejętności, a także pewności co do szycia. Starałam się, by instrukcja była jak najdokładniejsza i mam nadzieję, że posiadając już tę pewność przy maszynie, uszycie takiej sukienki krok po kroku pójdzie Ci świetnie już za pierwszym razem, czego mocno życzę:) Podziwiam też za Twój zapał i odwagę w stosunku do szycia – oby zawsze Ci towarzyszyło takie podejście! U mnie szycie ubrań przyszło dopiero po pewnym czasie, kiedy już “czułam, że to ten moment” i szyłam bardziej prosto 😉 Mocno Ci kibicuję i pozdrawiam! Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *